Lajme

E zbulon Glauk Konjufca: Këto janë dy planet e Vetëvendosjes, pas rrëzimit të Kurtit

Autori: Gazeta inFokus 21:04 | 26 March 2020

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Glauk Konjufca në një intervistë ka folur pë atë se çfarë do të ndodhë me Qeverinë e re.“Sipas Kushtetutës, Vetëvendosjes i takon formimi i Qeverisë”, tha ai.

Sipas tij, presidentit i takon t’ia kërkoj VV-së kandidatin për kryeministër.

“Nëse ai pa ia dhënë fillimisht VV-së të drejtën për formimin e Qeverisë, gjegjësisht mandatarin, atëherë ai bën shkelje, dhe ne do ta ndjekim për atë shkelje kushtetuese”, raporton Gazeta Blic.

E, sipas tij, pasi Thaçi ia jep VV-së mandatin dhe ne nuk arrijmë ta formojmë Qeverinë, atëjerë fillon e drejta e diskrecionit të presidentit.“Edhe kjo çështja e diskrecionit është e interpretueshme”, tha ai në KTV.

Ai tha se VV i ka dy plane. Plani i parë është shëndeti i qytetarëve, derisa të kalojë kjo pandemi.

Dhe plani i dytë, janë zgjedhjet.

Të tjera