Lajme

“E njoh Putinin dhe e di se çfarë na duhet për ta mundur”

Autori: Gazeta inFokus 12:19 | 25 April 2022

Dy muaj pas fillimit, konflikti i armatosur në Ukrainë vazhdon dhe për momentin nuk ka asnjë shenjë se ai do të përfundojë në një kohë të shkurtër.

Një nga liderët politikë ukrainas që e njeh më mirë Presidentin rus, Vladimir Putin, është Viktor Yushchenko. Ish-presidenti i Ukrainës midis viteve 2000 dhe 2005 tregoi në “The Guardian” mënyrat për të mposhtur Vladimir Putinin. Ai përmendi konkretisht dy: mbështetjen ushtarake dhe solidaritetin ndërkombëtar.

“Dy muaj më parë, ushtria ruse pushtoi ilegalisht kufirin tonë. Ata kanë dështuar në përpjekjet e tyre. Një pjesë e saj është për shkak të rezistencës së ashpër dhe heroike të ukrainasve. Kjo është një luftë kundër imperializmit dhe tiranisë”, deklaroi Yushchenko.

Nga ana tjetër, ai zbuloi se si ishte marrëdhënia e tij me liderin rus kur përkonin në pushtet: “Historia ime me Putinin nis në vitin 2000, kur ne ishim kryeministra të vendeve tona përkatëse. Kur unë kandidoja për presidencën e Ukrainës në 2004, ai bëri fushatë aktive kundër meje. Pasi fitova, kuptova se ishte e nevojshme të ruhej një marrëdhënie funksionale me të”.

Përveç kësaj, ai kritikoi ashpër Putinin, të cilin ai e siguroi se ka ndryshuar plotësisht në krahasim me periudhën në të cilën të dy liderët përkonin në pushtet: “Putini me të cilin u mora unë, nuk është më. Ai është bërë një despot brutal dhe i izoluar, që nuk mund të durojë asnjë opozitë.”

Së fundi, Yushchenko argumentoi se fitorja e Ukrainës është “e pashmangshme”. /a2cnn

 

Të tjera