Lajme

Dy komunat ku votat e diasporës mund ta përmbysin rezultatin

Autori: Gazeta inFokus 11:24 | 16 November 2021

Në dy komuna të vendit mund të ketë përmbysje të rezultatit pas numërimit të votave të diasporës. Bëhet fjalë për Dragashin dhe Junikun, ku rezultati është tepër i ngushtë.

Në Junik dallimi është vetëm 29 vota. Kandidati i LDK’së, Ruzhdi Shehu, ka 1 mijë e 199 vota, derisa ai i AAK’së, Agron Kuqi ka 1 mijë e 170 vota.

Këtë rezultat mund ta përmbysin 670 votat e mërgimtarëve.

Rezultati mund të ndryshojë edhe në Dragash me votat e 308 mërgimtarëve.

Dallimi mes vendit të parë dhe të dytë në këtë komunë është vetëm 47 vota.

Shaban Shabani i PDK’së ka 5 mijë e 648 vota, kurse Behgjet Xheladini i LDK’së ka 5 mijë e 601 vota.

Ndryshe, në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve sot do të fillojë procesi i numërimit të votave të ardhura me postë.

Të tjera