Kulturë

Dua Lipa flet për luftën në Kosovë: Më thonë se nuk kam shtet, unë e di sa jetët janë humbur atje

Autori: Gazeta inFokus 16:05 | 26 January 2022

Këngëtarja kosovare me famë botërorë, Dua Lipa në një intervistë të fundit ka folur edhe për Kosovën dhe luftën në Kosovë.

Artistja ka thënë se Kosova është pjesë e asaj që ajo është sot, transmeton Gazeta Infokus.

Ajo ka thënë për ‘Wall Street Journal’ që shpesh i ndodhë ti thonë që ajo nuk ka shtet dhe se Kosova nuk është shtet. Mirëpo sipas saj sajo i përgjigjet këtyre komenteve duket thënë që shteti i saj është Kosova dhe ajo e di sa njerëz kanë humbur jetën që sot të jetojnë të lirë.

“Kosova është pjesë e madhe e asaj që jam sot. Duke marrë parasysh se si erdhën prindërit e mi në Angli si refugjatë, kjo është diçka shumë afër zemrës sime. Lexoj shumë komente prej njerëzve që thonë se nuk kam shtet, që nuk kam identitet, që Kosova nuk ekziston. Unë kam jetuar në Kosovë, e di sa jetët janë humbur. Kur dikush e mohon identitetin tim dhe përvojën time, e kam të vështirë të tërhiqem e të mos flasë. Prandaj, do të flasë gjithmonë për Kosovën, ka thënë Dua Lipa në intervistën Wall Street Journal.

Artistja kosovare e përmend shumë shpesh Kosovën në intervistat e saj dhe nuk heziton të tregojë se Kosova është vendlindja e saj, duke shtuar se është krenare prej nga vjen./Gazeta Infokus/

 

 

 

Të tjera