Lajme

Dritat e ndezura në qeveri edhe natën, Ngavci thotë se po punohet

Autori: Gazeta inFokus 23:06 | 27 December 2021

Shqetësimeve të qytetarëve se në objektet qeveritare po mbahen dritat ndezur edhe gjatë natës u janë përgjigjur disa nga ministrat e kabinetit qeveritar.

Së fundmi edhe ministrja e Arsimit Arbërie Nagavci thotë se është duke u punuar edhe natën në mënyrë që para përfundimit të vitit të kryhen disa pagesa për personat që kanë kryer shërbime në procesin arsimor.

Para Vitit të Ri do të realizohen pagesat për vajzat dhe gratë përfituese të bursave STEM, ashtu si dhe pagesat për mësimdhënësit, koordinatorët dhe redaktorët-lektorët që kanë qenë të angazhuar në procesin e projektit e-Mësimi, e të cilëve qeveria e kaluar nuk u kishte kryer obligimet për punët e realizuara sipas marrëveshjes”, ka njoftuar Nagavci.

Ministrja e Arsimit poashtu thotë se do të kryhen edhe pagesat për librat shkollor.

“Me mbështetjen shtesë nga Qeveria e Kosovës me mbi 4 milion euro do të kryhen edhe pagesat për librat shkollor”, ka shkruar tutje Nagavci.

Të tjera