Lajme

Dogana në aksion, konfiskon ushqime deti në sasi prej afro 130 kilogramë

Autori: Gazeta inFokus 11:48 | 26 February 2024

Dogana e Kosovës ka njoftuar se është parandaluar kontrabandimi i ushqimeve të detit nga Shqipëria për në Kosovë.

Sipas njoftimit, një personi iu janë zbuluar në veturë afro 130 kilogramë ushqim deti, shkruan Gazeta Insajderi.

“Vermice, 24 shkurt 2024 në pikëkalimin kufitar të Vërmicës është parandaluar kontrabandimi i produkteve ushqimore. Pas ndalimit dhe kontrollit të një automjeti është zbuluar mall i kamufluar, fillimisht në ulësen e pasme dhe pastaj në bagazh. Malli i padeklaruar është si vijon:

-Advertisement-

Karkaleca: 60 kg neto

Kallamar dhe oktapod:59.5 kg

Gjel deti me Aragost: 8.5 kg neto

Pesha totale e mallit është 128 kg”, thuhet në postim në ‘Facebook’.

“Bazuar në këtë fakt, pala ka shkaktuar kundërvajtje doganore, e cila është sanksionuar në bazë të nenit 250 të Kodi Doganor të Republikës së Kosovës. Malli është ndaluar dhe konfiskuar derisa ndaj personit përgjegjës është shqiptuar kundërvatje doganore”.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera