Lajme

Dobitë e lënies së ushqimit dhe llojet e agjërimit jo vetëm tek besimtarët myslimanë

Autori: Gazeta inFokus 14:58 | 07 April 2021

Ramazani, i cili filloi më 6 maj në shumicën e vendeve këtë vit, është muaji më i shenjtë në kalendarin islamik.

Ajo përfshin abstenimin nga ngrënia, pirja, pirja e duhanit dhe marrëdhëniet seksuale nga agimi në perëndim të diellit, me shpresën se kjo do të çojë në një “takva” më të madhe, ose vetëdije më të lartë për Zotin.

Myslimanët u urdhëruan të agjëronin gjatë Ramazanit më shumë se 1.400 vjet më parë. Megjithatë, agjërimi si formë është shumë më i vjetër. Grekët e lashtë rekomanduan agjërimin për të shëruar trupin.

Sot, disa shkencëtarë po avokojnë një agjërim të modifikuar për përfitimet mendore dhe fizike.

I njohur si agjërimi i përhershëm, kjo shpejtësi e modifikuar vjen në një numër formash, që kërkon ndërprerjen e ushqimit për 12 orë, 16 ose 24 orë në të njëjtën kohë.

Një formë tjetër, e njohur si shpejtësia 5:2, mbron kufizimin e kalorive (ha vetëm midis 500 dhe 600 kalori) gjatë një periudhe prej 36 orësh, dy herë në javë.

“Hani ndaloni Hani”, një libër nga Brad Pilon i botuar në vitin 2007, rekomandoi që të mos hahet për 24 orë një ose dy herë në javë, duke i dhënë individëve lirinë për të vendosur se kur duhet të fillojnë dhe t’i japin fund agjërimit.

Në vitin 2012, Michael Mosley publikoi dokumentarin e tij televiziv dhe publikoi librin më të shitur “The Fast Diet”, bazuar në konceptin 5:2 të agjërimit të përhershëm.

“Unë mbroj një formë agjërimi të quajtur ‘të hash me kohë’”, tha Moslej për Al Jazeera.

“Kjo përfshin vetëm ngrënien brenda orëve të caktuara, të ngjashme me formën e agjërimit të praktikuar nga myslimanët gjatë Ramazanit. Përfitimet e provuara përfshijnë gjumë të përmirësuar dhe dëshmi të zvogëlimit të rrezikut të disa kancereve, në veçanti të kancerit të gjirit”.

Përfitimet e agjërimit

Ekspertët gjithashtu kanë gjetur se kufizimi i marrjes së ushqimit gjatë ditës mund të ndihmojë në parandalimin e problemeve shëndetësore si kolesteroli i lartë, sëmundjet e zemrës dhe obeziteti, si dhe përmirësimin e shëndetit dhe mirëqenies mendore.

Duke mos konsumuar asnjë ushqim, trupi ynë është në gjendje të përqendrohet në heqjen e toksinave, pasi ne i japim sistemin tretës pushim.

Nutricionisti Claire Mahy i tha Al Jazeera: “Agjërimi lejon zorrën të pastrojë dhe të forcojë veshjen e saj të brendshme. Gjithashtu, mund të stimulojë një proces të quajtur autophagy, ku qelizat vetë pastrojnë dhe hiqen grimcat e dëmtuara dhe të rrezikshme”.

Shkencëtarët gjithashtu kanë studiuar lidhjen midis dietës, shëndetit të zorrëve dhe mirëqenies mendore dhe, siç shpjegoi Mosley, agjërimi mund të çojë në lirimin e BDNF (faktorit neurotrofik) në tru.

“Kjo ka treguar se mbron qelizat e trurit dhe mund të reduktojë depresionin dhe ankthin, si dhe rrezikun e zhvillimit të çmendurisë“, shtoi Mosley.

Shumë njerëz që kanë përqafuar agjërimin kanë gjetur gjithashtu se, duke u bërë siç duhet, u ka ndihmuar atyre të humbin yndyrën dhe të fitojnë masë muskulore.

Kur nuk duhet të agjërosh

Ashtu si me ndonjë ndryshim të dietës apo jetesës, ka rreziqe për agjërimin, pasi nuk është e përshtatshme për të gjithë.

Individët me shëndet të kompromentuar ose ata që ndiqen nga një mjek për çdo kusht shëndetësor duhet të konsultohen me mjekun para se ta provojnë atë në mënyrë që të monitorohen për disa nga efektet anësore.

“Agjërimi mund të çojë në nivele të ulëta të glukozës në gjak (BGL), që shkakton një përqendrim të reduktuar dhe një rritje të lodhjes,” shpjegoi mjekja dietologe Nazmin Islam.

Ajo shtoi se humbja e peshës së qëndrueshme është e mundur vetëm me agjërim të rregullt dhe se çdo humbje peshe gjatë Ramazanit mund të ndryshohet me lehtësi sapo një individ të kthehet në modelet e përditshme të të ngrënit.

“Sidoqoftë, përfitimet tejkalojnë të këqijat. Në afat të gjatë, agjërimi, nëse bëhet siç duhet, mund të përmirësojë sistemin e tretjes dhe metabolizmin e përgjithshëm“.

Të tjera