Lajme

Disa orë para aksidentit me autobus, një zjarr tjetër në Bullgari la 9 të vdekur

Autori: Gazeta inFokus 12:13 | 23 November 2021

Nëntë persona vdiqën në një shtëpi kujdesi në fshatin lindor bullgar, Royak, dhe disa prej banorëve në këtë objekt janë helmuar me gaz, tha të hënën një zyrtar i lartë i Ministrisë së Brendshme të Bullgarisë.

Zjarri, që shpërtheu në kultim e drunjtë të qendrës në orët e vona të së hënës, është shuar dhe shtëpia e kujdesit është evakuuar, tha Tihomir Totev, drejtor i departamentit rajonal të zjarrfikësve. Raportohet se në këtë shptëpi kujdesi banonin 58 të moshuar.

“Kur gjashtë automjetet e zjarrfikësve arritën te shtëpia, kulmi ishte përfshirë nga zjarri i madh dhe tymi i zi. Zjarrfikësit filluan që t’i evakuonin banorët, por, fatkeqësisht, nëntë persona e humbën jetën”, tha Totev.

Ai shtoi se shkaktarët e zjarrit janë duke u hetuar, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

Të tjera