Lifestyle

Disa fakte mbi seksin që ju nuk i dinit

Autori: Gazeta inFokus 13:24 | 23 January 2020

Shumica prej nesh kanë mësuar të gjitha llojet e gjërave rreth seksit – nga bisedat me miqtë, edukimin seksual në shkollë, TV apo internet. Disa gjëra që ju mund ti dini edhe nga përvoja.

Por, ndërsa ju mund të keni mjaft informata, një pjesë e tyre mund të jetë krejtësisht gabim. Në fakt, njerëzit besojnë të gjitha llojet e gjërave për seksin, por mendohuni mirë se ato nuk janë të vërteta. Ja disa gjëra rreth seksit që ndoshta nuk i dinit:

1- Jo gjithmonë të kesh këmbë të madhe do të thotë të kesh një organ gjenital të madh. Nëse tani e mbrapa ju shikoni meshkujt nga këmbët atëherë dijeni se thjesht po e shikoni nga shijet që ka ai për modën.

2- Burri arrin orgazëm maksimale që në moshën 18 vjeç ndërsa femra në moshën 28 vjeçare. Kjo ka të bëjë me zhvillimin e hormoneve dhe kur ato zhvillohen më shumë.

3- Seksi është ushtrimi më i mirë për të humbur peshë. Të bësh seks do të thotë kënaqësi, çlodhje, por edhe humbje energjie. Me anë të marrëdhënieve seksuale njeriu ushtron trupin e tij duke e mbajtur atë në formë.

4- Burrat mendojnë rreth seksit çdo 7 sekonda. Nëse meshkujt janë të përqëndruar në një punë dhe kanë angazhime të mëdha, dijeni se asgjë nuk i ndalon të mendojnë për seksin.

5- Nëse vuani nga problemet e zemrës, evitoni seksin. Ai është i rrezikshëm dhe për këtë arsye gjatë aktit seksual ju mund të keni probleme në rrahjet e zemrës.

6- Të bësh seks përpara sportit të bën keq. Gjatë marrëdhënieve seksuale trupi pëson lodhje dhe gjymtyrët e humbin elasticitetin e tyre. Nëse ju ushtroni një sport nuk do jeni në gjendje të jepni maksimumin.

Të tjera