Auto&Tech

Dhjetëra milionë njerëz përdorin fshehurazi WhatsApp pavarësisht ndalimeve

Autori: Gazeta inFokus 12:42 | 01 May 2024

Dhjetëra milionë njerëz po përdorin zgjidhje teknike për të hyrë fshehurazi në WhatsApp në vendet ku është e ndaluar, tha sot shefi i platformës së mesazheve, Will Cathcart, sipas BBC.

“Do të habiteshit se sa njerëz e kanë provuar këtë”, shtoi ai.

Ashtu si shumë aplikacione perëndimore, WhatsApp-i është i ndaluar në Iran, Korenë e Veriut dhe Siri.

-Advertisement-

Dhe muajin e kaluar, Kina iu bashkua listës së vendeve që ndalojnë përdoruesit të hyjnë në platformën e sigurt.

Vende të tjera, duke përfshirë Katarin, Egjiptin, Jordaninë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, kanë vendosur kufizime të tilla si, telefonatat zanore.

Por, WhatsApp mund të shohë se ku janë vërtet përdoruesit e saj, falë numrave të tyre të regjistruar të telefonit.

Kina urdhëroi “Apple” të bllokonte përdoruesit kinezë të iPhone nga shkarkimi i WhatsApp nga AppStore në prill, një veprim që Cathcart e quajti “fatkeq” – megjithëse vendi nuk ishte kurrë një treg i madh për aplikacionin.“Kjo është një zgjedhje që Apple ka bërë. Nuk ka alternativa”, tha ai.

Sidoqoftë, përdoruesit e Android mund të shkarkojnë WhatsApp pa kaluar nëpër dyqanet zyrtare.

Cathcart tha se rritja e rrjeteve private virtuale (VPN) dhe shërbimi proxy i WhatsApp, i lançuar qershorin e kaluar, ka ndihmuar në mbajtjen e WhatsApp të aksesueshëm.

WhatsApp dhe Signal – të dyja aplikacionet janë të koduara, në mënyrë që vetëm dërguesi dhe marrësi mund të lexojnë përmbajtjen – Kina ka ndaluar Telegramin dhe ka kërkuar heqjen e Threads.

Cathcart e ka konsideruar prej kohësh eksportin e suksesshëm të platformave të teknologjisë perëndimore si një element kyç për përhapjen e vlerave të demokracisë liberale.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
Coffee Show B2B në Zagreb nga Devolli Corporation

Të tjera