Lajme

Detaje të reja për aksidentin në Gjermani ku humbën jetën vëllezërit 13 e 17 vjeç nga Deçani

Autori: Gazeta inFokus 15:24 | 13 October 2020

Dy vëllezër nga Deçani humbën jetën pasi u goditën nga treni në Gjermani mëngjesin e të martës. Njëri 13 vjeç e tjetri 17 humbën jetën në stacionin e trenit .

Nga raportimet e para nga mediat e huaja thuhet se të dy vëllezërit u goditën nga treni pasi tentuan që me vrap të kalojnë shinat e trenit.

Sipas policisë, H. A (17) dhe B. A (13) ishin në stacion dhe donin të kapnin një tren rajonal nga Bruckberg për në Landshut. Për ta bërë këtë, ata vrapuan nëpër shina dhe u goditën nga një tren që po vinte drejt Mynihut. Treni rajonal nuk donte të ndalonte në stacion, por thjesht donte të kalonte nëpër. Me sa duket studentët nuk e kishin pritur atë. Drejtuesi i trenit donte të fillonte një frenim emergjence, por ishte tepër vonë, tha një zëdhënës i policisë.

Sipas RTL familja ka edhe një djalë tjetër, ka bërë të ditur xhaxhai i dy fëmijëve, transmeton Gazeta inFokus.

E së bashku me dy vëllezërit që humbën jetën ishte edhe vëllai i tretë A. A, që fatmirësisht eci më ngadalë dhe nuk doli para trenit.

Sipas mediave gjermane ai ishte duke shkuar në shkollë me vëllezërit e tij dhe ishte me fat vetëm sepse ai eci më ngadalë se të tjerët. Djali ndodhet në spital për shkak të situatës psikologjike. Nëna e nxënësve gjithashtu vuri re aksidentin ndërsa po i çonte fëmijët e saj në stacionin e trenit. Djali i saj i madh H.A kaloi testin e tij teorik të vozitjes disa kohë më parë, së shpejti ai donte të studionte./Gazeta inFokus/

Të tjera