Fokus

Dështimi i Vitit| Shpend Ahmeti dhe PSD

Autori: Gazeta inFokus 10:20 | 31 December 2019

Nëse dikujt i ka shkuar ters viti 2019 ai është Shpend Ahmeti.

Për këtë ai mund ti prijë listës si dështak i vitit.

Kryetari i Prishtinës do të mbahet mend nga qytetarët me fare pak arritje në kryeqytet, shkruan Gazeta Infokus.

Ai e nisi vitin 2019 si shef i Ekipit Negociatorë me Serbinë.

Shpend Ahmeti shkoi disa herë ne Bruksel me e pa paralajmërim por nuk është se bëri ndonjë gjë atje.

Madje ekipi për dialog i drejtuar nga ai  u shpall antikushtetuese e kundërshtaret e tij thanë se ai veç deshi t’ia  bëje një argat Hashim Thaçit.

Krejt kjo e la Ahmetin në një pozicion të pa lakmueshëm, pasi pak javë sa qëndroi në këtë pozitë u përfol edhe për afera punësimi në ekip e disa udhëtime me shpenzime të enorme.

Por viti 2019 ishte fatal edhe për Partinë Social Demokrate drejtuar nga Shpend Ahmeti.

Pasi Ramush Haradinaj dha dorëheqje e vendi shpalli zgjedhjet PSD iu bashkua AAK në koalicion parazgjedhor.

Koalicionin e quajtën të dijës e të guximit pasi vetën e konsideronin të mençur e AAK të guximshme.

Madje njerëzit e PSD si Dardan Molliqaj u shprehen të bindur se koalicioni i tyre do të dal fitues.

Por kjo nuk ndodhi më 6 tetor.

Në fakt natën e 6 tetorit këta e kuptuan se kanë humbur besimin e qytetarëve dhe ndarje me VV i ka kushtuar jashtëzakonisht shumë, shkruan Gazeta Infokus.

Në zgjedhjet e 6 tetorit PSD doli më së keqi. Nga 12 deputet sa kishte pas ndarjes me VV, PSD nuk fitoi asnjë vend në parlament.

Votuesit ia kthyen shpinën Shpend Ahmetit. Nga 75 mijë vota sa kishte më parë Ahmeti mori vetëm 5 mijë.

Dhe tek pas këtij debakli turpërues Shpend Ahmeti iu kthye Prishtinës. Nëse jo me punë përmes rrjeteve sociale u mundua të tregoj pak angazhim për kryeqytetin e lënë pas dore.

Por duket se vetëm angazhimi në FB nuk po bënë punë.

Prishtina e prishtinasit përballen me probleme të shumta që shumë qytete tjera tashmë edhe i kanë harruar, shkruan Gazeta Infokus.

Me rrugë të prishura, mbeturina gjithandej, pa hapësira gjelbëruese, pa vendparkingje, me ajër të ndotur, pa kurrfarë infrastrukture, me kaos urbanistik, me shkolla të mbingarkuara nga nxënësit e me shumë e shumë probleme tjera Prishtina e prishtinasit hynë në vitin 2020.

Gëzuar Shpend Ahmeti!

Të tjera