Lajme

Dëshmitari Qeriqi pyetet për takimet me ish-krerët e UÇK-së si dhe për funksionet e tyre

Autori: Gazeta inFokus 13:25 | 24 April 2024

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë po vazhdon dëshminë dëshmitari Ramiz Qeriqi në gjykimin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit.

Në fillim të seancës, kundërpyetjet për dëshmitarin është duke i parashtruar mbrojtja e Jakup Krasniqit përmes avokatit Aiden Ellis.
Gjatë përgjigjeve të tij, dëshmitari tha se kishte parë vetëm një herë Jakup Krasniqin në Krojmir, pra zona në të cilën udhëhiqte vetë ai në batalionin e dytë të Brigadës 121, raporton “Betimi për Drejtësi”.

“Qat ditë, tjera ditë se kam pa. Për shkak se ushtarët kur e kanë pyet nuk kanë pas leje deri e kanë pa se kush është, ua kam spjegu. Tjera ditë nuk me kujtohet. Ka mujtë me qenë po se kam pa”, tha dëshmitari.
Pas kësaj, dëshmitari është pyetur edhe nga prokurorja Silvia D’Ascoli e cila u fokusua tek disa urdhra që pretendohet se janë dhënë nga Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së për komandantin e brigadës.

-Advertisement-

Dëshmitari tha se nuk i kishte parë asnjëherë këta urdhra mirëpo, kur i kishte prezantuar Fatmir Limajt tek ushtarët, ai tha se ka menduar që po i thotë vetë.

“Në bazë të dokumentit nuk e ka thanë vetë, por paska marrë urdhra. Unë se kam besu atëherë. Kam mëndu se po e thotë vetë”, tha dëshmitari.

Pas prokurorisë, pyetje për dëshmitarin pati edhe trupi gjykues i përfaqësuar fillimisht nga Christoph Barthe. Ai e pyeti dëshmitarin se pse anëtarët e LPK-së kanë marrë pozita udhëheqëse në luftë.

“Këta e kanë udhëheq luftën. E organizuan hyrjen brenda në luftë. Na mundësuan neve me hy. Se di si ta shpjegojë ndryshe më mirë”, u përgjigj dëshmitari Qeriqi.
Ndërsa, për vetën, ai tha se ka qenë vetëm vullnetar.

“Kam qenë ni vullnetar, sa kam qenë në Gjermani kam marrë pjesë në tubime informative për UÇK-në, por nuk kam qenë anëtarë (LPK)”, tha ai.
Për Hashim Thaçin, Ramiz Qeriqi tha se nuk i kanë ditur funksionin e tij, por që më vonë e ka kuptuar që ka qenë staf politik në Shtabin e Përgjithshëm.

“Nuk i kemi ditë pozicionet e tyre. Por me vonë e kemi kuptu që ka qenë politik në Shtabin e Përgjithshëm dhe ka marrë pjesë në Rambuje. Atë kohë nuk e kemi ditë pozitën e saktë, por mas lufte e kemi kuptu. Për Azem Sylën e kemi ditë që ka qenë komandant i Shtabit të Përgjithshëm”, tha dëshmitari.

I pyetur se a e kishte parë Thaçin që të jepte urdhra ose udhëzime ndaj anëtarëve të UÇK-së, dëshmitari e mohoi një gjë të tillë.
“Jo, jo. Ju, lutem jo. Me përjashtim, atëherë kur ka qenë në Krojmir. Unë nuk kam pas pjesë as me Shtabin e Përgjithshëm as me zonën përveç deri në brigadë”, tha Qeriqi.

Ndërsa, për takimet rastësore me Thaçin, Qeriqi tha se ka pasur vetëm rroba civile, por që nuk kanë qenë mbledhje
“S’ka marrë pjesë në mbledhje, por në takimet e rastit që kanë qenë dhe njëherë që ka ardh në Krojmir. Për këto raste, jo në mbledhje”, tha ai duke shtuar se në Krojmir nuk i kujtohet saktë se çfarë ka pasur veshur.

Se ku e bazon përshkrimin se Selimi ishte kryesori në UÇK gjatë periudhës mars-prill 1998, dëshmitari tha se nga udhëzimi që ia kishte dhënë Azem Syla.

“Azem Syla me ka drejtu drejtë tek Rexhep Selimi. Ne, kemi shku aty. E kam kuptu se e kam marrë udhëzim nga Azem Syla tek Rexhep Selimi dhe pastaj jemi nda ku na kanë qu, prandaj, e kam ditë që ishte 1-shi. Unë jam drejtu në bazë të asaj që me ka drejtu Azem Syla tek Rexhep Selimi. Unë e kam ditë që ai është një udhëheqës që me u drejtu të Rexha që pastaj ai me na nda. Unë se kam ditë pozitën e tij”, tha dëshmitari.

Ndërsa, për Jakup Krasniqin dhe Fatmir Limajt, tha se rolin e tyre e ka kuptuar përmes asaj që ishte bërë publike në media.
“Përmes mediave, përmes publikut kur ka dal me fol vetë. Kur kanë fol tjerët dhe përmes mediave se unë se kam taku. (Për Fatmir Limajn) Si anëtarë i Shtabit të Përgjithshëm, tjetër s’kam degju. Nuk e di për pozitë, tamam se di…Kam thanë që e ka pozitën me të lartë se unë. Unë i kam raportu atij e ai me ka thanë me raporton mua e unë në Likoc”, tha Qeriqi duke shtuar se kur flitej për Likocin bëhej fjalë për institucion dhe jo individë.

Për Kadri Veselin, dëshmitari tha se është takuar vetëm njëherë në Krojmir gjatë periudhës maj-qershor 1998 dhe se bashku kanë kriju pozicione mbrojtëse kundër forcave serbe.

“Ka qenë vetëm në vizitë atëherë Kadria dhe jam kanë tu i ba pozicionet, tu i gjetë, me ka ndihmu ku me i ba pozicionet. Kemi bisedu dhe kemi vendos dhe e kam përmend që kemi pas sukses prej atyre pozicioneve”, tha ai duke shtuar se në atë kohë flitej se Veseli ka qenë anëtar i Shtabit të Përgjithshëm.

Për me vonë, Ramiz Qeriqi tha se ka mëndu që Kadri Veseli ka qenë në shërbimin informativ të UÇK-së.

“Ma vonë kemi mëndu që ka qenë në shërbim informativ, aty a ku ta di. Në atë kohë, jo se kam ditë…Siç kam thanë edhe këtu, mbas luftës kam mëndu se ka qenë në atë pozitë. Atë kohë, se kam ditë”, tha dëshmitari.

Duke u kthyer sërish tek Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj, dëshmitari tha se ia ka dhënë një “Mercedes” në fund të 1998 që të lenin përshtypje të mira kur të dilnin në publik.

“Nuk e di mujn e saktë, 98-ën është. Mund të jetë shtator-tetor mund të jetë. Këtë makinë ma ka dhënë dhuratë një qytetarë i fshatit Caralevë, në pension është. Në atë kohë nuk ka qenë personale e imja se e ka dhënë në emër të luftës. Kanë mujtë me e marrë kerrin edhe pa me pyet mua edhe pa urdhër. Ka qenë makinë e mirë në atë kohë. Kam thënë që ia kam dhënë se ka qenë dhuratë nga një bashkëqytetarë”, tha ai.

Sipas tij, nga mediat e ka kuptuar që pozita e Jakup Krasniqit ka qenë si zëdhënës i UÇK-së në Shtabin e Përgjithshëm.
“Kur kanë dal publike nëpër media e kam kuptu. Për Jakupin e di që zëdhënës ka qenë, për Fatmirin se kam ditë kurrë çfarë pozite ka pas.

Vetëm ato publike se nuk di më shumë”, tha dëshmitari duke shtuar se nuk ka njohuri nëse kishte ndonjë pozicion tjetër përfshirë edhe pozitën si zëvdëskomandant”, tha ai.
Ndryshe, dëshmitari ka filluar dëshminë të hënën më 22 prill, ku sipas prokurorisë ka qenë komandant i batalionit të dytë në Brigadën 121 në Zonën e Pashtrikut.

Vlen të theksohet se gjatë transmetimit ka pasur vazhdimisht probleme teknike gjatë paradites së sotme.
Ndryshe, Zyra e Prokurorit të Specializuar, më 30 shtator 2022 ka dorëzuar aktakuzën e konfirmuar të ndryshuar ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, e cila përbëhet nga dhjetë pika me akuza, ku këta të fundit ngarkohen për krime lufte e krime kundër njerëzimit.

Më 29 prill 2022, Zyra e Prokurorit të Specializuar kishte dorëzuar një aktakuzë të ndryshuar ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit, ku pretendohet se katër të akuzuarit kanë kryer krime lufte edhe në Gjilan, Budakovë e Semetishtë.
Më 9 nëntor të vitit 2020, në paraqitjet e tyre të para, Jakup Krasniqi e Hashim Thaçi janë deklaruar të pafajshëm për akuzat që u vihen në barrë. Njëjtë është deklaruar edhe Veseli në paraqitjen e tij më 10 nëntor, sikurse edhe Rexhep Selimi më 11 nëntor.
Aktakuza ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit është konfirmuar më 26 tetor 2020.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
Fillon aplikimi për Global Engineer Girls Kosova

Të tjera