Lajme

Der Spiegel jep alarm: Ja kush po vjen në Gjermani bashkë me emigrantët

Autori: Gazeta inFokus 13:04 | 26 April 2017

Mijëra ish-luftëtarë talebanë mbërritën në Gjermani gjatë dy vjetëve të fundit në valën e migrimit të miliona emigrantëve dhe refugjatëve, njoftoi gazeta gjermane “Der Spiegel”.

Zyra Federale për Migrim e Gjermanisë informoi zyrtarët e sigurisë se mijëra emigrantë janë identifikuar si ish-militantë talebanë gjatë procesit të marrjes së azilit, tha gazeta.

“Spiegel” thotë se të paktën 70 afganë janë hetuar, edhe pse është e paqartë nëse ndonjë prej tyre dyshohet se ka qenë një luftëtar aktiv taleban.Gjashtë u arrestuan dhe seancat paraprake gjyqësore do të fillojnë javën e ardhshme.

-Advertisement-

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është kritikuar për lejimin e kaq shumë emigrantëve që kanë hyrë në vend, edhe pse vitin e kaluar ishin kryer disa sulme terroriste.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Fito 50 € për dyshekun e vjetër dhe merr dyshkeun e ri Cloud për vetëm 549 €

Të tjera