Lajme

Deputetja e LVV-së: Mos u frikësoni mjekët nuk po ikin, edhe ata që po ikin do të kthehen

Autori: Gazeta inFokus 11:10 | 29 February 2024

Sot në një seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës me kerkesë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës po diskutohet për sigurimet shëndetësore.

Derisa është folur edhe pë largimin e mjekëve nga Kosova, shkruan Gazeta Infokus.

Deputetja e partisë në pushtet, Fatmire Mulhaxha Kollçaku i ka reaguar deputetit të AAK-së, Shemsedin Dreshaj i cili tha se Kosova po rrezikon të mbesë pa mjekë.

-Advertisement-

Ajo ka thënë se nuk ka largim të mjekëve, vetëm qarkullim të një pjese prej tyre që po kërkojnë kushte më të mira.

“Mos u frikësoni se nuk do të ikin të gjithë mjekët, nuk ka emigrim. Po ikin një pjesë e caktuar që po lëvizin në kërkim të kushteve të mira, mirëpo ne jemi këtu për këtë që të iu krijojmë kushte më të mira. Po do të ikin një numër sikur që ndodhë në rajon dhe në Evropë mirëpo unë mendoj se të gjitha ata do të kthehen siç po kthehen edhe tash”, ka thënë Kollçaku./Gazeta Infokus/

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera