Lajme

Deputeti shqiptar i partisë së Zaevit: Ky ishte skenari i huliganëve maqedonas (Foto+Video)

Autori: Gazeta inFokus 20:26 | 28 April 2017

Deputeti shqiptar nga radhët e LSDM-së, Muhamed Zekiri ishte i pranishëm mbrëmë në tmerrin që ndodhi në Kuvendin e Maqedonisë. Në një prononcim për “Indeksonline”, përfaqësuesi i partisë së Zoran Zaevit, ka shpjeguar situatën e djeshme ku mbetën të lënduar një numër i madh i deputetëve, pas sulmit  të disa huliganëve maqedonas.

Kjo ngjarje, sipas Zekirit, ishte e inskenuar dhe urdhëruar nga krerët e VMRO-së Nikolla Gruevski, Sasho Mijallkov dhe Mitko Cavkov. Ai thotë se forcat e rendit lejuan ‘horrat’ e maskuara të VMRO-se pa problem e futën në ndërtesën e parlamentit dhe të sulmojnë deputetët  e shumicës parlamentare.

“Qëllimi i tyre ishte të ketë viktima. Fal Zotit deputetët shpëtuan edhe pse një pjesë e madhe me lëndime serioze. Në mesin e turmës të tërbuar kishte pjesëtar të policisë me maska në kokë dhe kriminel të njohur si dhe ish dhe funksionar të njohur të partisë së Gruevskit”, ka thënë ai.

Më tej, deputeti i LSDM-së thotë se kjo që ndodhi është demaskimi i plotë i partisë shoviniste në Maqedoni VMRO DPMNE.

“Situata sot është e qetë dhe shpresojmë se organet kompetente do ti ndërmarrin masat e duhura për të arrestuar dhe nxjerrur para drejtësisë autorët dhe urdhëruesit e dhunës së mbrëmshme në Parlament”, është shprehur ai.

Etiketa:
Përfshirja në aktivitetet ekstrakurrikulare

Të tjera