Lajme

Deputeti i PDK-së mbështet Kurtin, i kërkon që të mos tërhiqet përballë presionit

Autori: Gazeta inFokus 11:37 | 30 May 2023

Deputeti i PDK-së, Hysen Berisha, ka mbështetur Qeverinë e Kosovës për funksionalizmin e mandatit të kryetarëve të komunave veriore.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se nuk mund të negociohet për zbatimin e ligjshmërisë kushtetutshmërisë në tërë territorin e vendit.

Ai ka kërkuar nga kryeministri Albin Kurti që të mos tërhiqet përballë presionit.

“Në mbështetje të funksionalizimit të mandatit të Kryetarëve! (Nuk mund të negociohet për sundimin e ligjit, zbatimin e ligjshmërisë dhe kushtetutshmërisë në tërë vendin.) Paralajmërimi i sllovakut Lajcak, po rezulton të jet skenar i parapërgatitur e të cilin e paralajmëroj vet ai, se do të ketë konflikt të armatosur , në të kundërtën e implementimit të “zajednices” si republikë autonome në veri një model i republikave autonome ruse. Mbështetja diplomatike ndaj Vuciqit, është hap i gabuar ngase do të nxis trazira në rajon, si dhe mund të pritet që gjatë javës në vazhdim serbet do ngritën në revolta për ta hendikepuar procesin e përmbylljes së Pavarësisë përmes konfliktit.”, ka shkruar Berisha.

Ai ka bërë me dije se nuk do të lejohet që pas këtyre ngjarjeve të bëhet ndonjë marrëveshjes e dëmshme.

“Prandaj ne e mbështesim qeverinë që ti marrë masat e plota për ta zbatua ligjin. Pra, pa asnjë ekuivokë e mbështesim zbatimin e ligjshmërisë edhe funksionalizimin e mandatit të kryetarëve por, nuk do të tolerojmë të bëhet cirk me tensionimin e situatës e të bëni marrëveshje politike të dëmshme dhe kundër interesave shtetërore, siç kanë inskenua situata deri me tash, e më pastaj kanë arritur marrëveshje të dëmshme për Kosovën siç ka ndodhur nga Shtatori 2021, e deri me tani me marrëveshjet për lëvizje të lirë, targa, energji, Plani Brukselit apo kumulativisht Aneksi i Ohirit”, ka shkruar Berisha.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

SPAR hap marketin e ri në rr. Muharrem Fejza!

Të tjera