Lifestyle

Dënohet kryebashkiaku! Arsyeja? Vodhi gjyshen

Autori: Gazeta inFokus 15:12 | 14 February 2020

Një kryebashkiak i Tennessee është paditur për vjedhje të afro 400,000 dollarëve nga gjyshja e tij gjatë viteve të fundit të jetës së saj.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, midis nëntorit 2014 dhe janarit 2016, kryetari aktual i bashkisë Mount Carmel, Christopher Scott Jones, dyshohet se mashtroi Marceline Carpenter nga gati 394,000 dollarë para se të vdiste më 2 janar 2016.

Sipas një deklarate nga Byroja e Hetimit në Tennessee, Jones përvetësoi paratë duke shkruar kontrolle nga llogaria e saj te vetja për kompensime të rreme. Autoritetet filluan hetimin e tyre për Jones në Gusht 2019 me kërkesën e Prokurorit të Përgjithshëm të Qarkut, Dan Armstrong.

Armstrong urdhëroi hetimin pasi supozohet se gjeti prova të verifikimeve të rreme. Jones është akuzuar për një akuzë për vjedhje mbi 250,000 dollarë dhe nëse shpallet fajtor, Jones mund të përballet midis 15 dhe 25 vjet pas hekurave.

Ai u arrestua dhe u “prenotua” në burgun e Qarkut Hawkins me një obligacion prej 300,000 dollarësh.

Të tjera