Lajme

Deklaratë e fuqishme: Gruevski është porositësi i sulmit në Parlament

Autori: Gazeta inFokus 18:14 | 29 April 2017

Përgjegjësinë më të madhe politike për dhunën në Kuvend e kanë Presidenti Ivavov dhe sidomos lideri i VMRO DPMNE, Nikolla Gruevski, thekson analisti politik, Gorgi Spasov. Sipas tij Gruevski në 10 vitet inkurajon dhunën nëpërmjet propagandës dhe vazhdimisht flet se opozita është armiku i shtetit dhe popullit, transmeton TetovaSot.

Sipas analistëve lideri i VMRO-DPMNE-së nuk mund të përjashtojë veten e tij nga ngjarjet në dhe rreth Kuvendit për shkak të disa deklaratave të tij në të cilat ka thënë se kur vendi është i sulmuar, vetëm populli mund ta mbrojë. Ai në intervistën e djeshme në Top tema theksoi se ai nuk ka bërë thirrje për dhunë.

Spasov nuk pret hetim të plotë dhe autorët e krimit para drejtësisë deri sa nuk ka ndryshim i plotë të qeverisë. Ai thotë se instuticionet janë të kapura dhe si dëshmi për këtë është sjellja e policisë e e udhëhequr nga Çavkovi e cila sipas tij ka marrë pjesë në këtë krim.

42,000,000 € u paguan për 11 vjet për demet e shkaktuara nga automjetet e pasiguruara

Të tjera