Sport

Deklarata e trajnerit të Shqipërisë para ndeshjes me San Marinon

Autori: Gazeta inFokus 21:25 | 30 March 2021

Kombëtarja e Shqipërisë të mërkurën do të vazhdoj rrugëtimin e saj për kualifikim në Kampionatin Botëror ‘Katar 2022’, shkruan Gazeta inFokus.

‘Kuqezinjtë’ do të ballafaqohen me San Marinon nesër mbrëma, me fillim nga ora 20:45.

Para kësaj ndeshje trajneri i Shqipërisë, Eduardo Reja, ka folur në një konferencë për media.

“Atmosfera pas një humbjeje është gjithmonë njëlloj. Luajtëm mirë në mbrojtje ndaj një ekipi si Anglia. Nuk dolëm në lojën tonë siç kishim menduar, për të kundërsulmuar në disa momente. Nuk shfrytëzuam hapësirat. Anglia nuk gjuajti shumë në portë në 45 minuta. Ata kanë lojtarë të mëdhenj dhe ne ishim të ndërgjegjshëm për shanset tona”.

Skuadra që do të zbresë në fushë ndaj San Marinos? “Të gjithë i kanë mundësitë të luajnë. I kam parë pak në stërvitje, koha është e pakët. Do kem mundësinë t’i shoh sot lojtarët dhe nesër do të flas me doktorin dhe përgatitësin atletik, për të mësuar më shumë mbi formën dhe pastaj do të vendos për formacionin. Kam 23 lojtarë dhe nuk do të bëj eksperimente. Nesër luan Strakosha, jo Berisha. Janë dy portierë shumë të mirë dhe duhet të zgjedh njërin. Përpiqem edhe të bëj rotacion e t’i jap një mundësi. Sa i takon shiritit, kur është Berisha e mban ai shiritin. Ndryshe është Hysaj. Ne duhet të orientohemi përpara. U kam kërkuar lojtarëve të shkojnë përpara, por kemi pasur pak ditë në dispozicion të stërvitemi. Është ndryshe nga klubet. Ka shumë raste kur shkojmë në zonë me 4-5 lojtarë, jo nga goditjet standarde. Dëgjoj të thuhet se është ekip i lehtë San Marino. Nuk ka skuadra të lehta, janë të gjitha të përgatitura dhe nuk duhet të nënvlerësojmë asgjë”.

Kamberi? “Nuk është absolutisht e vërtetë ajo që thuhet për Kamberin. Më vjen keq që ndodh, është e turpshme. Nuk ka një çështje Kamberi. Ai ka bërë ekon dhe nuk dukej gjë, por ai ka thënë se ka dhimbje gjithë kohës. E futa në nxehje para Anglisë dhe tha që ka dhimbje dhe e lamë jashtë. Lojtari është me ne, e keni parë edhe këtu në San Marino. Më vjen keq që krijohen situata të pavërteta. Kam 28 lojtarët, luajmë çdo tre ditë. Kam mundësi zgjedhje, por do të luajnë ata që janë më në formë. Nëse ka lojtarë të dëmtuar nuk do të vë në siklet asnjë”.

Kualifikimi? “Jemi në një grup të fortë, me rivalë të vështirë. Gjithsesi kemi treguar se jemi rritur dhe duhet treguar me Poloninë e Hungarinë. Është eksperiencë e rëndësishme që mund të na tregojë se ku mund të arrijmë në të ardhmen”.

Të tjera