Lajme

Deklarata e Haxhiut pas dëshmisë së saj në rastin e Astrit Deharit, kiritikon ashpër prokurorin

Autori: Gazeta inFokus 14:23 | 20 November 2023

Sot ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu i është përgjigjur ftesës për të dëshmuar në rastin e Astrit Deharit.

Pas dëshmisë në Gjykatë, ministrja ka ftuar gazetarët në konferencë për media ku ka akuzuar sistemin e drejtësisë se nuk po e kryejnë siç duhet punën e tyre.

Haxhiu ka kritikuar ashpër prokurorin e rastit duke thënë se e ka ftuar atë të dëshmojë pas një statusi në rrjetet e saj sociale.

-Advertisement-

“Kjo konferencë vjen si shkak i ftesës që më është bërë nga prokurori special për të dëshmuar në raport me rastin Dehari pas një statusi në 7 vjetorin e vrasjes së Astrit Deharit. Në cilësinë e ministres së Drejtësisë kam obligimin e plotë që të angazhohem për drejtësi dhe kam obligim moral e qytetar për tu interesuar për vrasjen e një qytetari aktivisti politik në duart e shtetit, sikurse edhe të flas për mosveprimet nga ata që kanë veshur petkun e prokurorit apo kujtdo tjetër. Prokurori special siç jeni në dijeni reagoi me shpejtësi ndaj deklaratës time. Por nuk ishte hera e parë që unë kam thënë diçka të tille publikisht, dhe për këtë ju jeni dëshmitar sepse të gjitha deklarimet e mia i kam bërë ose tek ju apo në rrjete sociale pra në vazhdimësi publike. Parashtrohet pyetja se pse reagoi tash, pse jo më herët dhe po ashtu a ka reaguar njëjte prokurori special ndaj deklaratave të zyrtarit të shtetit që kishin thënë se Astrit Dehari është vetëvrare apo a ka reaguar aq shpejtë ndaj veprimeve të kundërligjshme të zyrtarëve përgjegjës në rastin Dehari”, ka thënë Haxhiu ndër të tjera në konferencën për media.

“Po ta kisha emrin e kryesit apo kryersve të veprës penale, unë nuk do ta prisja ftesën e prokurorit për ta thënë emrin e personit që dyshohet, e kjo është puna e tij, për këtë paguhet nga taksat e qytetarëve të Republikës së Kosovës, për këtë ai është prokuror, që të bëjë hetime, punën e tij unë nuk mund ta bëjë”, u shpreh ajo./Gazeta Infokus/Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Rakinica e Skenderajt bëhet me rrjet të ri elektrik

Të tjera