Lajme

Dedaj në Speciale flet për dy ish-presidentët Ibrahim Rugova e Hashim Thaçi

Autori: Gazeta inFokus 11:01 | 06 November 2023

Ish-ambasadori i Kosovës, në Maqedoninë e Veriut, është duke dëshmuar në Gjykatën Speciale në Hagë.

I pyetur se çfarë mendon për ish-presidentin Ibrahim Rugova, ai tha se ai ishte themelues i shtetit të Kosovës, kurse ish-presidenti tjetër, sipas tij e përmbylli procesin e pavarësisë.

“Presidenti Rugova është themelues i shtetit të Kosovës, ndërsa lideri Hashim Thaçi e ka përmbyll procesin e pavarësisë së Kosovës”, tha ai.

-Advertisement-

Dedaj u pyet për karrierën politikë të tij ndër vite, ai u përgjigj duke thënë se nga pozita e fundit, ajo e ambasadorit në Maqedoninë e Veriut, u largua dhunshëm nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila sipas tij e vendosi në atë pozitë burrin e saj, Prindon Sadriun.

“Postet tjera mund t’i flasim më vonë, në 2004 kam fitu ulësen e deputetit, kur është themelu këshilli traniztor kam qenë pjesë e këtij këshilli, zëvendësministër i jashtëm dhe më së fundi ambasador, që jam largu dhunshëm, brutalisht dhe politikisht nga presidentja Osmani për qëllime politike, në vend timin e ka dërgu burrin e saj”, tha ai.

Tutje ai tregoi se për shkak të terrorit serb, ai ishte detyruar të heqë dorë nga mësimdhënia.

“Për arsye se Serbia kishe ushtru terrorin dhe gjenocidin u detyruam të heqim dorë, nga mësimdhënia dhe gjithë kohën kapacitetet e mija t’i vë në dispozicion, të ndërkombëtarizimit të çështjes së Kosovës dhe organizimin e jetës. Ishin mbyllë shkollat, ishin përjashtu mësimdhënësit, dëshironim që ta mbanim jetën edhe pse kushtet ishin të vështira. Kjo është arsyeja pse dhashë dorëheqje nga mësimdhënia”, tha ai.

Dedaj tha se gjatë luftës ka organizuar një sërë protestash kundër pushtimit serb dhe dhunës së krijuar

“Gjatë luftës në radhë të parë kam qenë organizator i demonstratave kundër Millosheviq, kam organizu 60 demonstrata që ju kam pri të gjitha, me solidarizu më UCK-në, me ftu NATO-në të intervenoj dhe ta shpëtoj popullin civil. Në 98, i kemi mbajt disa zgjedhje të diskutueshme por që ta kemi një adresë, që delegacionet kur të vijnë të kenë me këtë të bisedojnë“

Dedaj theksoi se regjimi i Serbisë ia ka vrarë 12 anëtarë të familjes, ndër ta dy të mitur.

“Kam lëndim në zemër, e kam zemrën me tela që ma ka shkaktu Serbia, i kam stendat në zemrën time, në shpirtin tim. Serbia më ka vra 12 anëtarë të familjes, 2 të mitur… në këtë dhomë këtu para kriminelit Millosheviq kam folë balle përballë…”, tha ai.

I pyetur se a ka pasur tensione me institucioneve të Kosovës të viteve 90-ta dhe UÇK-së, ai tha se kishte vetëm moskoordinim dhe ndonjëherë moskuptime.

“Ka pasur moskoordinim, mosinformim, flas për udhëheqjen poltike në Prishtinë, e kanë shiku me droh dhe me shqetësim shfaqjen e UÇK-së, që në fakt që e bëri realitet lirinë e Kosovës. Ka pasur individ brenda partive, që kanë bërë dezinformata kundër UÇK-së, personalisht kam pasur dëshirë të shkoj në ato zona..”, tha ai.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
BKS-ja kërkon nga Institucionet që sigurimi për bujqit të bëhët obligativ

Të tjera