Lajme

DASH: Escobar nuk është shkarkuar, emërohet në një pozitë tjetër

Autori: Gazeta inFokus 19:17 | 06 May 2024

Ndihmës sekretari amerikan i Shtetit Gabriel Escobar nuk është shkarkuar nga detyra, por do të lëvizë gjatë javëve në vijim për një detyrë tjetër në shërbimin diplomatik amerikan, në kuadër të një rotacioni të planifikuar prej kohe. Kështu ka deklaruar një zëdhënës i Departamentit amerikan i Shtetit.

“Zv/ndihmës Sekretari Gabriel Escobar nuk është shkarkuar nga detyra e tij. Të gjithë diplomatët e karrierës ndërrojnë detyrë çdo katër vjet si pjesë e një praktike të rregullt,” thuhet në njoftimin e zëdhënësit amerikan për Zërin e Amerikës.

Reagimi i Departamentit të Shtetit vjen pas publikimit të lajmeve se Escobar është shkarkuar nga detyra për shkak të konfliktit të interesit si ndërmjetës në dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës. Mediet thotë se ai ka lidhje me Serbinë nga ana e gruas së tij.

-Advertisement-

“Është e papërgjegjshme të botohen gënjeshtra të tilla. Nxisim gazetarët të verifikojnë faktet para se të përhapin thashetheme ofenduese dhe të pabaza,” thuhet në deklaratën e zëdhënësit të Departamentit të Shtetit.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
TEB sjellë edhe kartelën prestigjioze VISA Infinite

Të tjera