Lajme

CNN: Vizita e Nancy Pelosit në Tajvan tërbon Kinën

Autori: Gazeta inFokus 16:53 | 21 July 2022

Kina paralajmëroi se do të merrte “masa të vendosura dhe të forta” nëse kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi viziton Tajvanin, në atë që do të ishte delegacioni i nivelit më të lartë nga Shtetet e Bashkuara në ishullin vetëqeverisës në 25 vjet.

Sipas Financial Times, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje, Pelosi, e cila është e dyta në radhën e pasardhësve të presidencës amerikane, thuhet se ka përshkruar planet për të marrë një delegacion në Taipei në gusht.

Zyra e Pelosit nuk pranoi të komentonte mbi planet e saj të udhëtimit. 1 gushti është përvjetori i themelimit të Ushtrisë Popullore Çlirimtare të Kinës. Ministria e Jashtme e Kinës kritikoi vizitën e mundshme, duke thënë se ajo “do të kishte një ndikim të rëndë negativ në themelin politik të marrëdhënieve Kinë-SHBA dhe do të dërgonte një sinjal jashtëzakonisht të gabuar për forcat separatiste të “pavarësisë së Tajvanit”.

“Nëse SHBA këmbëngul të shkojë në rrugën e gabuar, Kina patjetër do të marrë masa të vendosura dhe të forta për të mbrojtur me vendosmëri sovranitetin e saj kombëtar dhe integritetin territorial,” tha zëdhënësi i ministrisë Zhao Lijian në një konferencë shtypi.

“Shtetet e Bashkuara duhet të jenë plotësisht përgjegjëse për të gjitha pasojat e shkaktuara nga kjo.”

Pelosi kishte planifikuar më parë të drejtonte një delegacion të kongresit amerikan në Tajvan në prill, por udhëtimi u shty pasi ajo rezultoi pozitive për Covid-19. Në atë kohë, Kina e kishte kundërshtuar ashpër udhëtimin dhe kishte lëshuar paralajmërime të ngjashme.

Vizita e saj do të ishte e para nga një kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve që kur republikani Neët Gingrich udhëtoi në Tajvan në 1997. Tajvani ka parë një mori vizitash nga delegacionet amerikane në vitet e fundit, veçanërisht pasi Akti i Udhëtimit në Tajvan u nënshkrua në ligj nga Presidenti i atëhershëm i SHBA Donald Trump në mars 2018. Që atëherë, zyrtarët dhe ligjvënësit amerikanë kanë nisur më shumë se 20 udhëtime në Ishulli i kontrolluar në mënyrë demokratike, sipas një raporti të CNN.

Ndërkohë, Kina ka dërguar një numër rekord avionësh luftarakë pranë Tajvanit, teksa tensionet ndërmjet ngushticave u rritën në nivelin më të lartë në dekadat e fundit. I pyetur nëse ishte i shqetësuar se udhëtimi i Pelosit në Tajvan mund të dërgonte mesazhin e gabuar për marrëdhëniet SHBA-Kinë, udhëheqësi i shumicës në Dhomën e Përfaqësuesve Steny Hoyer tha për CNN:

“Unë mendoj se pozicioni i Presidentit është mjaft i qartë për marrëdhëniet tona me Tajvanin. Pra, përgjigja për këtë pyetje Unë nuk mendoj se do të jetë një surprizë për kinezët ose një mesazh ndryshe nga ai që kemi dërguar.”Hoyer i tha CNN se nuk do t’i bashkohej Pelosit në udhëtimin e saj në Tajvan dhe nuk e dinte se kur do të shkonte ajo.

Të tjera