Lajme

​Çmimet e naftës bien në 103 dollarë, tregtarët ndërkombëtarë kanë frikë për kërkesat

Autori: Gazeta inFokus 06:59 | 22 July 2022

Çmimet e naftës ranë në 103 dollarë në tregjet ndërkombëtare të enjten, pasi një rritje e inventarëve në SHBA nxiti shqetësimet rreth kërkesës dhe oferta e përtërirë nga Libia dhe Rusia lehtësuan frikën për mungesë oferte.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie pas mesditës ishte 3.88 dollarë më i ulët se në momentin e mbylljes së djeshme dhe arriti në 103.04 dollarë. Në tregun amerikan një fuçi tregtohej me një çmim më të ulët prej 3.79 dollarë, nga 96.09 dollarë.

Çmimet janë luhatur fuqishëm ditët e fundit, duke reflektuar një zhvendosje të fokusit drejt kërkesës më të dobët dhe ofertës së reduktuar nga Rusia.

Sot, shqetësimet për kërkesën mbizotëruan për shkak të rritjes së normave të interesit me të cilat bankat qendrore përpiqen të frenojnë inflacionin, por në të njëjtën kohë frenojnë rritjen ekonomike.

Banka Qendrore Evropiane (ECB) rriti sot normat e interesit në eurozonë me gjysmë pikë përqindjeje, më shumë se sa kishte paralajmëruar, duke supozuar luftën kundër inflacionit për të mbështetur ekonominë e dobësuar.

Tregtarët lexuan dobësimin e kërkesës nga një rritje në inventarët e benzinës në SHBA javën e kaluar, me 3.5 milionë fuçi, sipas të dhënave zyrtare të qeverisë, shumë më tepër se sa pritej.

“Kërkesa për benzinë në SHBA nuk është aspak në rritje, dhe në kulmin e sezonit të udhëtimeve verore”, tha analisti i PVM, Stephen Brennock.

Furnizimi më i lartë nga Libia ka ndikuar në çmimet. Korporata Kombëtare e Naftës (NOC) raportoi të mërkurën se ka rifilluar prodhimin në disa fusha nafte, pas heqjes së një urdhri eksporti ‘force madhore’ javën e kaluar.

Furnizuesi rus i gazit Gazprom ka nisur sërish dërgimin e gazit në Evropë përmes gazsjellësit North Stream 1, pas përfundimit të punëve të mirëmbajtjes. Tubacioni i gazit është një rrugë kryesore furnizimi përmes së cilës më shumë se një e treta e gazit të importuar rus arrin në BE.

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) raportoi veçmas se një fuçi e shportës së naftës së anëtarëve të saj ishte 109.93 dollarë të mërkurën, që do të thotë se ishte 34 centë më lirë se tregtimi i një dite më parë.

Të tjera