Lajme

Clark i krahason intervenimet në Libi, Irak e Afganistan me atë në Kosovë, ia jep meritat LDK-së

Autori: Gazeta inFokus 14:04 | 23 June 2024

Lidhja Demokratike e Kosovës e bërë të suksesshëm intervenimin e NATO-s në vend në vitin 1999, tha gjenerali i pensionuar amerikan, Wesley Clark, i cili udhëhoqi fushatën ajrore të aelancës ushtarake perëdnimore kundër caqeve serbe.

Clark sot në selinë e partisë më të vjetër në vend përmendi rastet e Libisë, Irakut, Afganistanit, në të cilat intervenimi nuk doli të ishte aq i suksesshëm.

“Njerëzit shpesh më pyesin: Cila është diferenca kur NATO ndërhyri në Kosovë, por ne shkuam në Libi, shkuam në Irak, dhe çka me Afganistanin? Pse është Kosova ajo që ka qenë e suksesshme? Dhe në Libi ende ka luftë dhe Iraku është Irak dhe e dini për Afganistanin, dhe është një gjë shumë e thjeshtë: LDK”, tha Clark.

-Advertisement-

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
UNICEF-i global boton artikull për rezultatet e partneritetit me Devolli Corporation: U fuqizuan gratë, përfituan familjet

Të tjera