Lajme

Çipa, në mediumin belg: Koha për Greqinë ta ndjek rrugën e Izraelit, ta njoh Kosovën

Autori: Gazeta inFokus 22:59 | 19 February 2021

Analisti politik, Akri Çipa, nëpërmjet një opinioni editorial për mediumin ‘The Brussels Times’ ka kërkuar nga Greqia që ta ndjekë rrugën e njëjtë, sikurse Izraeli, dhe ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Çipa, në OP-ED’in e tij për mediumin belg, thotë se njohja diplomatike e Kosovës përveç se do ta rreshtonte Greqinë në një linjë diplomatike me SHBA’të, ajo do të çonte një mesazh të fortë tek pesë vendet e BE’së që nuk e njohin atë.

“Greqia ka mundësinë të kontribuojë në thyerjen e ngërçit aktual dhe injektimin e energjisë pozitive që mund të ndihmojë në lehtësimin e zgjidhjes së konfliktit. Një veprim i tillë me siguri do të mirëpritet nga shumica e vendeve perëndimore, si dhe institucionet e BE-së”, argumenton ai, teksa flet për dialogun Kosovë-Serbi.

Tutje, njohësi i çështjeve ka thënë se ndryshe nga vendet e tjera që nuk e njohin Kosovën, Greqia ka institucione diplomatike në shtetin përkatës.

“Ndryshe nga shtetet jo-njohëse të tjera të BE-së, Greqia ka një Zyrë Ndërlidhëse në Kosovë, në nivel ambasadorësh dhe ka theksuar se kërkon të forcojë marrëdhëniet ekonomike. Vizita e Ministrit të Jashtëm Nikos Dendias në Kosovë në tetorin e kaluar u përqëndrua në perspektivën e rajonit në BE dhe dialogun midis Kosovës dhe Serbisë”, argumentohet më tej.

“Vendosja e lidhjeve Kosovë-Izrael vendosi një precedent të rëndësishëm. Athina do të vepronte mençur po të merrte mësime prej saj”, përfundon ai.

Opinionin editorial të plotë në gjuhën angleze mund ta gjeni këtu.

Të tjera