Lajme

CIA formon qendër të posaçme për Korenë e Veriut

Autori: Gazeta inFokus 14:48 | 11 May 2017

Agjencia Qendrore e Inteligjencës së SHBA-ve (CIA) brenda saj do të formojë “Qendrën e detyrës për Korenë” për diskutimin e kërcënimit të raketave bërthamore dhe balistike me origjinë nga Koreja e Veriut, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas një deklarate të bërë nga CIA me qendrën e cila do të përqendrohet tek kërcënimet që do të vijnë nga Koreja e Veriut synohet që agjencia të sigurojë një burim të plotë, forcë dhe autoritet për t’u përballuar me problemin e Koresë së Veriut.

“Kjo qendër e re e detyrës do të mundësojë mbledhjen në një çati të vetme të krijimtarive dhe përvojave të ekspertëve që punojnë në agjenci kundër kërcënimit të Koresë së Veriut”, thuhet në deklaratë.

Gjithashtu edhe drejtori i CIA-s Mike Pompeo ka theksuar se qendra me qëllim zgjerimin e forcës ushtarake do të ofrojë mbështetje për CIA-n kundër ‘kërcënimeve serioze‘ që do të vijnë nga Koreja e Veriut e cila në kohët e fundit ka rritur testimet e saj raketore dhe bërthamore.

Ndërsa ish-analisti i lartë i CIA-s John Nixon në një deklaratë për CNN tha se qendra pritet që të përgatisë dy raporte të situatës në ditë me qëllim informimin e shërbimeve inteligjente dhe administratën e presidentit Donald Trump.

Duke bërë të ditur se qendra do të punojë nga afër me inteligjencën dhe të gjitha njësitë e sigurisë amerikane, Nixon ka nënvizuar se në të ardhmen do të zhvillohen edhe bashkëpunime të rëndësishme me njësitë e Koresë së Jugut.

Përtej ZBRITJEVE në Viva Fresh Store!

Të tjera