Shëndetësi

Çfarë të hani për të lehtësuar dhimbjet e shpinës

Autori: Gazeta inFokus 13:15 | 07 May 2021

Ndryshimet e thjeshta në dietën tuaj mund t’ju lehtësojnë dhimbjet e shpinës. Ju jeni në gjendje për ta bërë këtë vetëm duke ditur se çfarë të hani. Më poshtë ne do ju tregojmë çfarë të hani më shumë dhe çfarë të hani më pak.

Hani më shumë:

Qershi: Një studim tregoi se pirja e lëngut të qershisë dy herë në ditë për 8 ditë zvogëlon dhimbjen dhe tendosjen e muskujve. Qershitë e freskëta ose të konservuara janë gjithashtu të dobishme.
Vaji i ullirit
Salmoni: Është një burim i mirë i acideve yndyrore omega-3.
Proteina perimesh
Perimet dhe frutat e çdo ngjyre
Arra të të gjitha llojeve
Çaji jeshil
Xhenxhefili
Hani më pak:

Vajra të caktuara bimore të tilla si misri, lulelakra, luledielli, fara pambuku ose vajra bimorë “të përziera”.
Margarinë
Ushqime të përpunuara
Produkte që përmbajnë shurup misri me fruktozë të lartë
Ushqime me shumë yndyrë të ngopur, përfshirë mishin, vajrat tropikalë dhe produktet e qumështit me yndyrë të plotë
Ushqimet e bëra me yndyrna trans.

Të tjera