Lajme

Çfarë po ndodh? Rusia do t’i dërgojë Bjellorusisë raketa me aftësi bërthamore brenda disa muajsh

Autori: Gazeta inFokus 18:53 | 25 June 2022

Moska do t’i dorëzojë Bjellorusisë raketa të afta për të mbajtur koka bërthamore në muajt e ardhshëm, tha presidenti Vladimir Putin.

“Në muajt e ardhshëm, ne do të transferojmë në Bjellorusi sistemet e raketave taktike Iskander-M, të cilat mund të përdorin raketa balistike ose të lundrimit, në versionet e tyre konvencionale dhe bërthamore”, tha Putin në një transmetim në televizionin rus.

Shërbimi inteligjent i Ukrainës ka akuzuar Rusinë se po synon të tërheqë Bjellorusinë në luftë pasi mëngjesin e sotëm raketat u lëshuan nga territori bjellorus në rajonin kufitar të Chernihiv.

“Greva e sotme është e lidhur drejtpërdrejt me përpjekjet e Kremlinit për të tërhequr Bjellorusinë si bashkëluftëtar në luftën në Ukrainë”, tha shërbimi i inteligjencës, i cili është pjesë e ministrisë së mbrojtjes, në Telegram.

Ditën e sotme, rajoni kufitar i Ukrainës, Chernihiv, ishte qendër e bombardimeve masive dhe sulmet erdhën nga territori i Bjellorusisë./Abcnews.al/

Të tjera