Lajme

Çfarë fshehet në letrën e Albin Kurtit dërguar Netanyahit?!

Autori: Gazeta inFokus 09:55 | 03 March 2021

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i ka dërguar letra Presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, dhe Kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanyahu.

E në letrën e dërguar Netanyahut askund nuk përmendet çështja e ambasadës kosovare e cila sipas ujdisë në Shtëpinë e Bardhë do të vendoset në Jurusalem, shkruan Gazeta Infokus.

Vendosja e ambasadës kosovare në Jerusalem nuk është pritur mirë nga Turqia dhe disa vende në Evropë.

Por njohja e shtetit të Kosovës nga Izraeli është parë një arritje e madhe, pavarësisht reagimeve rreth vendosjes së ambasadës në Jeruzalem.

Mes tjerash në këtë letër, Kurti e ka ftuar kryeministrin e Izrealit për vizitë në Kosovë.

Derisa i ka premtuar atij që me ardhjen në krye të qeverisjes do të angazhohet që të adresoj çështje të rëndësishme për komunitetin hebre.

Më poshtë gjeni të plotë letrën e dërguar kryeministrit Izrealit./Gazeta Infokus/

 

Të tjera