Lajme

Cen Desku me akuza ndaj UNMIK’ut: I kanë shkruar vetë deklaratat, kanë dashur të na fusin në konflikt

Autori: Gazeta inFokus 22:09 | 04 May 2021

Cen Desku, themelues i LDK’së në Malishevë, ka folur rreth arrestimit të tij gjatë kohës së luftës nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës.

Ai ka thënë në Debat Plus se është trajtuar shumë mirë dhe nuk është prekur me dorë nga askush. Madje kur është pyetur nga gazetarët pse në dëshminë e tij në UNMIK ka thënë ndryshe, Desku është shprehur se ato deklarata janë shkruar nga vetë prokurorët e UNMIK-ut.

Hoxha, Donika Gërvallës: Lej llafet

“Arrestimi ka qenë në Dragobil. Nuk po më kujtohet a kishin maska. Këta dy që si kam njoftë nuk e di a kanë pasur maskë a jo. Ata në Hagë nuk janë për mua. Ato që janë të shrume janë të shkrume prej prokurorit me akuzu një njerëz pa fakte. Në burgun e Sedllarit kemi qenë të trajtuar mirë. Askusn nuk na ka prekur me dorë, shpesh kanë ardhur ushtarët me caj në dorë kemi bashkëbiseduar, na e kanë pru gazetën. Nukën që e kanë hangër ushtarët e kemi hangër edhe na”, tha ai.

Sipas tij misioni i UNMIK-ut ka dashur të krijojë konflikte ndërmjet shqiptarëve.

“Unë po deklarohem si e kam përjetuar. Masi kemi dalë prej burgut të Sedllarit nuk kam pasur guxim t’i lavdërojë. Dëshmitë e UNMIK kanë qenë me na shti neve në konflikt. Ato janë përpilime të atyre, deklaratat kanë mujt mi shkru vet ata”, shtoi Desku.

Të tjera