Lajme

Çeku: Serbia po keqpërdor sportin për të përçu mesazhe shoviniste kundër shqiptarëve

Autori: Gazeta inFokus 21:29 | 06 December 2022

Ai në intervistën dhënë në emisionin “Këndi i Debatit”, në Tëvë1, ka folur për rastet e provokimeve që Serbia ka bërë gjatë kampionatit botëror “Katari 2022”, ku shpalosën një flamur të Serbisë të vendosur në mes hartën e Kosovës në ndeshjen kundër Brazilit.

“Fatkeqësia më e madhe është që Serbia, vazhdon me keqpërdor edhe sportin këtë rast me përçu mesazhe shovinistet për me promovua një gjuhë të urrejtjes karshi shqiptarëve dhe për mi mirëmbajt aspiratat e tyre pushtuese ndaj Kosovës”, ka thënë Çeku.

Ai ka thënë se për këtë rast dhe atë kundër ndeshjes së Zvicrës, FFK ka paraqitur ankesë dhe tash ndaj Serbisë janë iniciuar dy raste.

Ambasadori amerikan Hovenier vizitë në Devolli Corporation, lavdëron sukseset e Comoditas

Të tjera