Lajme

Burri i burgosur gabimisht lirohet pas 24 vitesh

Autori: Gazeta inFokus 09:06 | 14 November 2021

Një burrë nga Karolina e Veriut i burgosur gabimisht për 24 vjet u fal Dontae Sharpe, i cila u dënua me burgim të përjetshëm në moshën 19-vjeçare, do të jetë në gjendje të aplikojë për kompensim deri në 750 mijë dollarë.

Dontae Sharpe, fotografuar duke festuar pasi u lirua në vitin 2019, është falur nga guvernatori i Karolinës së Veriut për dënimin e tij të përjetshëm për vrasje.

Dontae Sharpe ka qenë jashtë burgut që nga viti 2019 dhe falja e lejon atë të aplikojë për dëmshpërblim deri në 750 mijë dollarë për dënimin e tij të gabuar. “Z. Sharpe dhe të tjerët që janë dënuar gabimisht meritojnë që kjo padrejtësi të njihet plotësisht dhe publikisht”, tha guvernatori, Roy Cooper.

Në vitin 1995, Sharpe u dënua me burgim të përjetshëm në moshën 19-vjeçare për vrasjen e shkallës së parë të 33-vjeçarit George Radcliffe, të cilin ai u akuzua për vrasjen e një viti më parë gjatë një pazari droge.

Sharpe kishte mbajtur pafajësinë e tij gjatë gjithë kohës dhe tha në një intervistë të vitit 2019 se besimi dhe njohuria e tij se ai ishte i pafajshëm udhëhoqën refuzimin e tij për të pranuar ofertat për një dënim më të lehtë në këmbim të pranimit të fajit.

Ai tha se ishte ende duke e përpunuar atë dhe gjithashtu po mendonte për ata që kishin dalë në rrugë dhe mbanin vigjilje në emër të tij.

“Unë jam ende në një mjegull, disi,” tha Sharpe.

“Kur ke të bësh me ne qeniet njerëzore, mund të shkojë në çdo mënyrë, po dhe jo. Nuk dija çfarë të prisja.

Unë besoja për një falje.” Çështja e qeverisë kundër Sharpe u mbështet pjesërisht në dëshminë e një vajze 15-vjeçare në atë kohë, e cila pretendoi se pa Sharpe të vriste Radcliffe, por më vonë hoqi dorë dhe tha se ajo nuk ishte e pranishme në momentin e të shtënave.

Ajo më vonë tha se pretendimet e saj ishin të sajuara, bazuar në atë që hetuesit i thanë asaj.

Sharpe ishte i pasuksesshëm në përpjekjet e tij të përsëritura për një gjyq të ri derisa një ish-ekzaminues mjekësor shtetëror dëshmoi se teoria e shtetit për të shtënat nuk ishte e mundur mjekësisht apo shkencërisht. Një gjykatës më pas urdhëroi që të dëgjoheshin më shumë prova.

Sharpe u lirua nga burgu në gusht 2019 pasi prokurori tha se shteti nuk do të ndiqte një rigjykim. /Albanianpost.com

Të tjera