Lajme

Britania do të dërgojë 8 mijë trupa në Evropën Lindore, dislokimi më i madh që nga Lufta e Ftohtë

Autori: Gazeta inFokus 09:09 | 29 April 2022

Rreth 8 mijë ushtarë britanikë do të dërgohen në Evropën Lindore për të marrë pjesë në stërvitjet ushtarake të dizajnuara për të luftuar agresionin rus, në një nga dislokimet më të mëdha që nga Lufta e Ftohtë.

Stërvitja është planifikuar prej disa kohësh, por shkalla e stërvitjeve është rritur që nga pushtimi i Ukrainës, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Sekretari i Mbrojtjes së Britanisë, Ben Wallace e përshkroi këtë si “një shfaqje solidariteti dhe force” që do të “frenojë agresionin në një shkallë që nuk është parë në Evropë këtë shekull”.

Ushtarët do të bashkojnë forcat me aleatët në të gjithë NATO-n dhe aleancën e Forcave të Përbashkëta të Ekspeditës, e cila përfshin Finlandën dhe Suedinë.

Të tjera