Kuzhina

Brinjë viçi të mbuluara me salcë lëng mishi

Autori: Gazeta inFokus 09:41 | 10 March 2021

PËRBERESIT:

1/2 filxhan vaj ulliri
180 gr brinjë viçi (të shkurtra, mish)
kripë
piper
2 filxhanë qepë (të copëtuara)
1 filxhan miell
1 filxhan selino (e copëtuar)
1 filxhan karrotë (të prera)
1 lugë gjelle trumëz (e thatë)
2 lugë gjelle hudhër (e grirë)
3 gjethe dafine
1 filxhan verë e kuqe
8 filxhanë lëng mish viçi
1/4 filxhan majdanoz (i freskët, i copëtuar)

PËRGATITJA:

Marinoni brinjët me kripë dhe piper për shije. Skuqini brinjët në vaj, me tufa të vogla (2-3 minuta për secilën tufë), duke shtuar vaj sipas nevojës, për të shterur mishin. Vendosini mënjanë brinjët.

Në të njëjtën tenxhere, shtoni qepë dhe kaurdisini për 2 minuta. Shtojini selino dhe karrota dhe lërini 1 minutë më tepër.

Hidhini kripë dhe piper për shije dhe pastaj përziejini me hudhër, gjethe dafine dhe trumzë.

Hidhni në tenxhere pak verë të kuqe.

Të tjera