Uncategorized

Borrelli dhe Varhelyi shkojnë sot në Mal të Zi

Autori: Gazeta inFokus 08:46 | 14 July 2022

Kryediplomati evropian, Josep Borrell dhe komisioneri për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi do të jenë sot në Mal të Zi për Këshillin e 11-të të Stabilizim-Asociimit BE-Mali i Zi.

Takimi, i kryesuar nga Përfaqësuesja e Lartë, do të jetë një mundësi për të rishikuar marrëdhëniet dypalëshe BE-Mali i Zi sipas Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit dhe për të diskutuar zhvillimet e fundit në Mal të Zi dhe në Ballkanin Perëndimor. Pas Këshillit, Përfaqësuesi i Lartë Borrell, , kryeministri i Malit të Zi Abazoviq dhe komisioneri Varhelyi do të mbajnë një konferencë të përbashkët shtypi rreth orës 11:45.

Pasdite, Përfaqësuesja e Lartë do të ketë një shkëmbim me përfaqësues të shoqërisë civile para takimit me presidentin Milo Gjukanoviq. Të premten, më 15 korrik, Përfaqësuesi i Lartë Borrell do të vazhdojë vizitën në Mal të Zi, ku do të zhvillojë një takim dypalësh me ministrin e Jashtëm Krivokapiq. Takimi do të pasohet me një deklaratë për shtyp rreth orës 9:30.

Ndërkohë, komisioneri Varhelyi do të largohet nga Podgorica për të vazhduar vizitën në Shqipëri. Së bashku me kryeministrin Edi Rama, ai do të vizitojë ‘Bypass-in e Vlorës’, një projekt i financuar nga BE-ja dhe do të mbajë një konferencë për shtyp rreth orës 19:30.

Të tjera