Lajme

Borrell thotë se i ka kërkuar Vuçiqit lirimin pa kushte të policëve kosovarë

Autori: Gazeta inFokus 20:33 | 22 June 2023

Shefi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Joep Borrell, pas takimet të ndara që ka pasur me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka mbajtur një konferencë për media.

Ai në konferencë ka thënë se i ka kërkuar Vuçiqit lirimin e tre policëve kosovarë që po mbahen në Serbi.

Ky lirim ai tha që duhet të bëhet menjëherë dhe pa kushte.

-Advertisement-

“I kam theksuar presidentit Vuçiq që tre policët e mbajtur në Serbi duhet të lirohen menjëherë dhe pa kushte”, ka thënë Borrell.

Po ashtu, Borrell, ka thënë se të hënë bashkë me emisarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, do t’iu raportojnë ministrave që ku kanë arritur.

Borrell ka kërkuar që të de-eskalohet situata, duke thënë se Kurti dhe Vuçiq janë të vetëdijshëm për këtë, por kanë qëndrime të kundërta.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
MYZHDE për krejt!

Të tjera