Lajme

Blinken: Izraeli duhet të bëjë më shumë për të mbrojtur civilët e Gazës

Autori: Gazeta inFokus 20:36 | 10 December 2023

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, i kërkoi Izraelit të bëjë më shumë për të mbrojtur civilët palestinezë në luftën e tij me Hamasin të dielën, ndërsa tanket izraelite luftuan në qytetin kryesor të Rripit jugor të Gazës.

Dy ditë pasi Shtetet e Bashkuara vendosën veton ndaj një kërkese të propozuar të Kombeve të Bashkuara për një armëpushim të menjëhershëm humanitar, Blinken tha se Izraeli duhet të vendosë “një premium” në mbrojtjen e civilëve të Gazës dhe të sigurohet që ndihma humanitare mund të arrijë ata që kanë nevojë.

​ “Gjëja kritike është të sigurohemi që operacionet ushtarake të jenë të dizajnuara rreth mbrojtjes civile,” tha Blinken për programin “State of the Union” të CNN.

-Advertisement-

“Unë mendoj se qëllimi është atje. Por rezultatet nuk po shfaqen gjithmonë”, tha ai.

Ndër hapat që Blinken tha se Shtetet e Bashkuara “nuk po i shohin mjaftueshëm” janë “kohët, vendet dhe rrugët e dekonfliktit” që do të lejonin operacionet humanitare për të ofruar ndihma dhe për të ndihmuar civilët të dalin nga rreziku.

Forcat izraelite luftuan për në zemrën e Khan Younis në Gazën jugore të dielën pas një nate luftimesh intensive, ndërsa avionët luftarakë goditën zonat në perëndim të qytetit.

Izraeli u zotua të asgjësonte Hamasin pasi militantët shpërthyen përtej kufirit më 7 tetor dhe filluan një tërbim nëpër qytetet izraelite, duke vrarë familjet në shtëpitë e tyre, duke vrarë 1,200 njerëz dhe duke kapur 240 pengje.

Autoritetet shëndetësore në Gazën e drejtuar nga Hamasi thanë se rreth 18,000 palestinezë janë vrarë që atëherë në luftë, ndërsa 49,500 janë plagosur. Mijëra të tjerë janë të zhdukur dhe supozohen të vdekur, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
BKT Kosova dhe Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruajnë vazhdimin e marrëveshjes së sponsorizimit për periudhë 10-vjeçare

Të tjera