Lifestyle

Bjondet natyrale/ 10 fakte të shkencore që nuk dihen ose neglizhohen për flokëverdhat

Autori: Gazeta inFokus 10:41 | 19 November 2020

Marilyn Monroe mund të jetë një prej ikonave të femrave bjonde por sigurisht nuk ka qenë e para që e dinte sa adhurohej kjo ngjyrë flokësh. Që prej kohëve të lashta femrat ngjyrosnin flokët e tyre me mjete nga më të ndryshmet (përfshi dhe urinën e kafshëve).

Madje edhe sot, që një grua të jetë zyrtarisht bjonde duhet të paraqitet çdo pesë-gjashtë jave në floktore me stilisten. Prandaj faktet e mëposhtme për bjondet natyrale marrin më shumë rëndësi kur dihet se flokëverdhat e lindura, janë mjaft të rralla.

Ne galerine e meposhtme gjeni argumentet …

1. Të jesh bionde është diçka e rrallë; Vetëm rreth 3% e njerëzve janë biondë ose bionde natyrale.

2. Flokët biondë vijnë nga një mutacion shumë i vogël gjenetik, ndoshta një nga 3 miliardë shkronjat që përbëjnë ADN-në e një personi.

3. Biondet nuk mbeten bionde të përhershme. Shumë fëmijë të lindur me flokë ngjyrë-çelët, bëhen të errët para ditëlindjes së dhjetë, falë rritjes së nivelit të eumelaninës, pigmentit natyral që modifikon ngjyrën e flokëve.

4. Kush ka flokë biondë nuk ka detyrimisht sy-blu. Megjithse flokët e kuqe e sytë ngjyrëçelët sjellin lëkurë më të bardhë, biondet mund të kenë sy ngjyrë blu, jeshile, kafe apo dhe të tjera.

5. Ngjyra e flokëve biondë ka rreth 30 nuanca të ndryshme. Shumë femra mund të konsiderohen bionde, Taylor Swift ka flokë ‘café au lait’; Gwen Stefani ‘platin në të artë’ kurse Cara Delevingne bionde-gri.

6. Burrat biondë preferohen më shumë nga femrat bionde. Kjo duket se ka rrënjën te psikologjia. Të dy prindërit duhet të jenë biondë që ngjyra të kalojë te fëmijët.

7. Biondet bëjnë më shumë qejf, por kanë dhe më shumë flokë. Shumica e njerëzve kanë rreth 120,000 qime në kokë, por flokët ngjyrë-çelët janë më shumë.

8. Zotërinjtë preferojnë biondet. Shumë studime tregojnë se femrat bionde janë më tërheqëse në një bar, dhe kanë më shumë gjasa të ndihmohen nga një burrë kur i bie diçka në trotuar.

9. Nuk ka “bjonde budallaqe” — biondet bëjnë burrat budallenj. Kjo, jo për arsyet që mendoni; Në një studim francez inteligjence burrat shënonin më pak pikë kur i tregohej foto e një biondeje sesa e një bruneje. Studiuesit thonë se stereotipi i femrës bionde budallaqe, i bën dhe burrat të sillen të tillë.

10. Biondet qeshin të fundit; Studiues australianë thonë se biondet paguajnë më shumë për të ndryshuar ngjyrën e flokëve, por gjithashtu kanë më shumë gjasa të martohen me një burrë të pasur.

Të tjera