Lajme

Bislimi priti në takim kryesuesin e Komisionit për Çështje Evropiane të Bundestagut Gjerman, ja çka u diskutua në takim

Autori: Gazeta inFokus 20:02 | 17 September 2022

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi të premten ka pritur në takim kryesuesin e Komisionit për Çështje Evropiane të Bundestagut Gjerman, Anton Hofreiter, shkrua Gazeta Infokus.

Sipas Zyrës së Kryeministrit, zëvendësi I Kurtit e njoftoi Hofreiter për avancimet që ka bërë Kosova në fushën e zhvillimit ekonomik, luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar si dhe fushave të tjera.

Derisa ky i fundit tha se përkrah liberalizimin e vizave për Kosovën.

“Zëvendëskryeministri Bislimi, gjithashtu tregoi që zgjedhjet demokratike në Ballkan janë përkthyer në sundim të ligjit, zhvillim ekonomik dhe rikthim të shpresës së qytetarëve.

Ai falënderoi Gjermaninë për ndihmën në fushat e ndryshme nga energjia, në ekonomi dhe diplomaci, dhe gjithashtu kërkoi më shumë përkrahje të Gjermanisë në investime në Kosovë”, thuhet në komunikatën e ZKM-së./Gazeta Infokus/

Të tjera