Lajme

Bie çmimi i naftës

Autori: Gazeta inFokus 14:26 | 26 February 2024

Çmimet e naftës u ulën të hënën për shkak të presionit të fortë të dollarit amerikan, ndërsa investitorët presin publikimin të enjten të indeksit të çmimeve të Shpenzimeve të Konsumit Personal (PCE), matës i preferuar i Fed-it të SHBA-së për luhatjet e çmimeve.

Çmimet e naftës u ulën të hënën për shkak të presionit të fortë të dollarit amerikan, ndërsa investitorët presin publikimin të enjten të indeksit të çmimeve të Shpenzimeve të Konsumit Personal (PCE), matës i preferuar i Fed-it të SHBA-së për luhatjet e çmimeve.

Standardi ndërkombëtar i papërpunuar Brent u tregtua me 80.60 dollarë për fuçi në orën 10:33 të mëngjesit me orën lokale për një rënie prej 0.25% nga çmimi i mbylljes prej 80.80 dollarë për fuçi në seancën e mëparshme tregtare.

-Advertisement-

Standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) u tregtua me 76.24 dollarë për fuçi në të njëjtën kohë për një humbje prej 0.33% pasi seanca e mëparshme u mbyll me 76.49 dollarë për fuçi.

Rritja e vlerës së dollarit amerikan, i cili po e bën naftën më të shtrenjtë për mbajtësit e valutave të huaja dhe mundësisht duke reduktuar kërkesën, ishte faktori kryesor prapa rënies së tregut në fillim të javës për të dy standardet. /KP

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
BKT Kosova synon të rrisë ndërgjegjësimin lidhur me çrregullimet e spektrit të autizmit në Ditën Botërore të Ndërgjegjësimit për Autizmin

Të tjera