Lajme

Biden emëron gjeneralin e ri të lartë amerikan në Evropë

Autori: Gazeta inFokus 10:52 | 04 May 2022

Christopher Cavoli, kreu aktual i forcave të ushtrisë amerikane në Evropë dhe Afrikë, është emëruar nga presidenti Joe Biden për të shërbyer si gjenerali më i lartë amerikan në Evropë si kreu i Komandës Evropiane të SHBA-së, njoftoi të martën Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin.

Cavoli do të marrë përgjegjësinë për rreth 100 mijë trupa amerikane nga të gjitha shërbimet e stacionuara në Evropë, ndërsa Rusia vazhdon të kryejë luftën e saj kundër Ukrainës.Ai do të marrë përgjegjësinë për përpjekjet e përditshme ushtarake të SHBA-së për të vlerësuar lëvizjet ushtarake ruse në Evropë dhe për të mbikëqyrur furnizimin me armë të SHBA-së dhe aleatëve në Ukrainë.

Komanda Evropiane ka krijuar një përpjekje të gjerë për të koordinuar kërkesat e Ukrainës për armë dhe për të ndihmuar punën për të parë se çfarë mund të sigurohet si nga SHBA ashtu edhe nga aleatët.

Dërgesat e armëve kanë mbërritur vazhdimisht përgjatë krahut lindor të NATO-s, ku ato merren nga personeli ukrainas dhe sillen në vend me hekurudhë ose kamion, shkruan CNN.

Forcat në Komandën Evropiane kanë filluar gjithashtu trajnimin e një numri të vogël të forcave ukrainase jashtë vendit në sisteme kyçe si artileria e tërhequr.

Të tjera