Lajme

Berisha i përgjigjet Ramës për rezolutën: Vota ime ishte pro

Autori: Gazeta inFokus 12:50 | 22 July 2022

Kryetari demokrat, Sali Berisha, iu përgjigj deklaratave të kryeministrit Edi Rama, i cili u shpreh se Berisha nuk votoi rezolutën për raportin e Dick Marty.

“Për një arsye pune nuk isha, por deklarova votën “PO” në Parlament. Thashë që do miratojmë këtë rezolutë. Kjo është kryesorja për pozicionin që unë kam. Ishte e vendosur që ne ta votonim rezolutën. Obligimet e tjera nuk më lejuan të isha në Parlament në kohën kur u votua. Por, vota ime ishte pro. Unë e kam denoncuar raportin e Dick Marty në aulën e Kombeve të Bashkuara. E kam denoncuar në Parlamentin Europian dhe Këshillin e Europës. E para se nuk ka ndodhur një gjë e tillë dhe këtë nuk e ka thënë as Millosheviçi. Ata do e përdornin këtë si argumentin kryesor në gjyq”, tha Berisha.

“Së dyti, dokumentin ku Vladimir Vukçeviç thotë se raporti është i yni. Këto mjaftonin. Por nuk e kisha dëgjuar ndonjëherë Edi Ramën. Nuk u votua raporti në Këshillin e Europës. U votua rezoluta. Askush nuk mund të thotë se shkulja e organeve për transplant nuk duhet të hetohet,” shtoi kreu demokrat.

Të tjera