Lifestyle

Beqar për Shën Valentin? Ja si mund ta kaloni këtë ditë

Autori: Gazeta inFokus 16:53 | 10 February 2024

Shën Valentini po afron po ashtu dhe romanticiteti për të gjithë ju të dashuruarit apo beqarët në pritje. Dashuria është forca më e madhe e njerzimit dhe një nga mënyrat më të mira për t’a përshkruar atë, është nëpërmjet librit.

Këto janë 10 librat më të mëdhenj të dashurisë botërore ndër vite, të cilat kanë lënë mbresa dhe na kanë zhytur në një botë tjetër fantazie.

Ditën e të dashuruarve jo vetëm beqarët mund të gjeni një botë tjetër të shkruar në rreshta.

-Advertisement-

“Romeo dhe Zhuljeta” nga William Shakespeare
Në një nga veprat më të famshme të ëilliam Shakespeare, kjo përrallë e “dashnorëve të kryqëzuar me yje”, e shkruar dhe interpretuar për herë të parë si një shfaqje në 1597. Një histori me të cilën mund të lidhen të gjithë të dashuruarit, Romeo dhe Zhuljeta fokusohet në tragjeditë që shoqërojnë humbjen e dashurisë së vërtetë. Të dashuruarit Romeo Montague dhe Juliet Capulet, dy nga klanet më të famshme në letërsi, vijnë nga anët e kundërta të pistave të Veronës dhe mosmiratimi i familjes së tyre për dashurinë e tyre përfundimisht çon në vdekjen e tyre.

“Ëndrra e një nate vere” nga William Shakespeare
Një komedi romantike nga ëilliam Shakespeare e luajtur për herë të parë në 1605, kjo shfaqje zhvillohet në Athinë, pasi Duka Tezeu planifikon një festival të madh rreth martesës së tij. Gjatë kësaj kohe, vajza e Tezeut, Hermia, po refuzon të martohet me të fejuarin e saj për shkak të dashurisë së saj të fshehtë të vërtetë në krahë, të quajtur Lisandër. Kundër dëshirës së babait të saj, ajo ikën nga dasma për në pyll. Do të gjeni një trekëndësh të ri dashurie dhe një fund surprizë!

‘‘Krenaria dhe paragjykimi” nga Jane Austen
“Krenaria dhe paragjykimi” ose “Pride and Justice” është një roman dashurie të vitit 1813 nga Jane Austen. Charles Bingley është i ri në qytet dhe ka marrë me qira një pronë me motrat e tij dhe mikun e ngushtë Fitzwilliam Darcy. I quajtur një donzhuan nga të gjitha zonjat beqare në qytet për shkak të pamjes së tij të mirë dhe parave të shumta, Darcy njihet edhe si snob. Fqinja Elizabeth Bennet e gjen veten të zmbrapsur nga egoja e Darsit.

‘‘Harku i Triumfit”nga Erih Maria Remark
Libri “Harku i Triumfit” është një vepër e shkruar nga Erich Maria Remarque, i cili është më së shumti i njohur për romanin e tij “Në Perëndim Asgjë e Re”. “Harku i Triumfit” u botua për herë të parë në vitin 1945 dhe është një roman që trajton tema të tilla si humbja, refugjatët, identiteti, dashuria dhe dëshpërimi kundrejt sfondit të Luftës së Dytë Botërore. Historia ndodh në Paris, gjatë viteve të pushtimit nazist të Francës.

Personazhi kryesor, Ravic, është një kirurg gjerman që ka ikur nga torturat e Gestapos dhe jeton në Paris pa dokumente të ligjshme. Ai punon nën një identitet të rremë, duke iu shmangur vazhdimisht autoriteteve franceze dhe gjermane. Përmes syve të Ravic, lexuesi përjeton brutalitetin, pasigurinë dhe moralin e dyshimtë të jetës nën okupim.

Ravic takon Joan Madou, një grua e cila bëhet dashuria e jetës së tij, por edhe përmes kësaj marrëdhënieje, Remarque shqyrton kompleksitetin e njeriut dhe pasojat e luftës. “Harku i Triumfit” është një reflektim mbi natyrën e njeriut, luftën dhe sakrificën, si dhe një kritikë ndaj absurditetit dhe brutalitetit të regjimeve totalitare. Remarque përdor personazhet e tij për të eksploruar pyetjet filozofike rreth drejtësisë, hakmarrjes, dashurisë dhe humbjes së pafajësisë. Vepra mbetet një dëshmi e fuqishme e kohës së saj dhe një kujtesë e përjetshme mbi pasojat njerëzore të konfliktit global.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Kryetari Përparim Rama pjesë e ‘Mayor’s Talk’

Të tjera