Lajme

BE arrin marrëveshjen për “gaz me racion” mes frikës për ndërprerjen e energjisë nga Rusia

Autori: Gazeta inFokus 17:48 | 26 July 2022

Qeveritë e Bashkimit Evropian ranë dakord të reduktonin përdorimin e gazit natyror këtë dimër për t’u mbrojtur nga çdo ndërprerje e mëtejshme e furnizimit nga Rusia, shkruan AP.

Ministrat e energjisë të BE miratuan një projektligj evropian që synon të ulë kërkesën për gaz me 15% nga gushti deri në mars. Legjislacioni i ri përfshin hapa kombëtarë vullnetarë për të reduktuar konsumin e gazit dhe, nëse ato japin kursime të pamjaftueshme, një shkas për lëvizje të detyrueshme në bllokun 27-anëtarësh.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen e përshëndeti vendimin, duke thënë në një deklaratë se “BE ka ndërmarrë një hap vendimtar për të përballuar kërcënimin e një ndërprerjeje të plotë të gazit nga (Presidenti rus Vladimir) Putin”.

Të hënën, gjigandi rus i energjisë Gazprom tha se do të kufizonte furnizimet në BE përmes gazsjellësit Nord Stream 1 në 20% të kapacitetit, duke rritur shqetësimet se Putini do të përdorë tregtinë e gazit për të sfiduar kundërshtimin e bllokut ndaj luftës në Ukrainë.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt dhe Perëndimi protestoi me sanksione ekonomike, 12 vende të BE-së janë përballur me ndalimin ose reduktimin e furnizimeve të gazit rus.

Megjithëse ka rënë dakord të embargosë naftën dhe qymyrin nga Rusia duke filluar nga fundi i këtij viti, BE-ja është përmbajtur nga sanksionimi i gazit natyror rus sepse Gjermania, Italia dhe disa vende të tjera anëtare mbështeten shumë në këto importe.

Ndërprerjet në tregtinë ruse të energjisë me BE-në po nxisin inflacionin tashmë në nivele rekord në Evropë dhe po kërcënojnë të shkaktojnë një recesion në bllok ashtu siç po rikuperohej nga një rënie e shkaktuar nga pandemia.

Të tjera