Lajme

Bashkësia Islame e Kosovës nis konvojin e parë të ndihmave drejt Shqipërisë

Autori: Gazeta inFokus 16:55 | 28 November 2019

Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti”, e cila funksionon në kuadër të Bashkësisë Islame të Kosovës,këtë të enjëte ka nisur konvojin e parë të ndihmave për vendet e goditura nga tërmeti.
Ky konvojin është nisur i mbushur me gjëra ushqimore, ilaçe, veshmbathje, batanije dhe gjëra të tjera të nevojshme, shkruan gazeta inFokus.

Përpos këtyre ndihmave, Bashkësia Islame e Kosovës me urdhër të Myftiut Naim ef. Tërnava, nesër në të gjitha xhamitë e Kosovës do të kërkojë mjete financiare për të prekurit e tërmetit.

‘Shoqata Humanitare Bamirëse “Bereqeti”, e cila funksionon në kuadër të Bashkësisë Islame të Kosovës, sot ka nisur konvojin e parë të ndihmave për vendet e prekura nga tërmeti i datës 26 nëntor 2019.
Komvoji me ndihma përmbante gjëra ushqimore, ilaçe, veshmbathje, batanije dhe gjëra të tjera të nevojshme.
Këto ndihma në koordinim me Komunitetin Mysliman të Shqipërisë u dorëzuan në depon e rezervave shtetërore të shtetit.
Përpos këtyre ndihmave, Bashkësia Islame e Kosovës me urdhër të Myftiut Naim ef. Tërnava, nesër në të gjitha xhamitë e Kosovës do të kërkojë mjete financiare për të prekurit e tërmetit”, thuhet në njoftim./Gazeta inFokus/.

Të tjera