Lajme

Basha në seli, “çunat me kapuça” rrinë roje para derës së zyrës

Autori: Gazeta inFokus 12:11 | 08 January 2022

Ndërkohë që në selinë e PD janë hapur disa dyer të cilat ishin mbuluar me adezivë, janë publikuar edhe pamje të siguruara brenda ndërtesës ku Basha po zhvillon mbledhje me disa prej zyrtarëve demokratë, ashtu siç ishte planifikuar të bëhej në orën 11:00.

Gjithashtu ndërkohë, ka siguruar edhe një foto ku para zyrës së Bashës, janë disa persona të cilët kanë edhe “kapuça” dhe mendohet se janë roje që qëndrojnë si garanci shtesë për sigurinë e tyre.

Sot po mbahet protesta kombëtare para selisë së PD-së thirrur nga ish-kryeministri Sali Berisha kundër kreut aktual Lulzim Basha.

Berisha kërkon largimin e tij nga drejtimi i partisë pas Kuvendit të 11 dhjetorit të thirrur prej tij dhe shkarkimit të Bashës më pas dhe në një referendum me anëtarësinë.

Bashës i ishte lënë afati 5 janar lirimi i zyrave dhe pas skadimit të këtij afati Berisha dhe Komisioni i Rithemelimit njoftuan protestë për ‘rimarrjen e shtëpisë së tyre”. Berisha është në përplasje të hapur me Lulzim Bashën që prej 9 shtatorit, kur ky i fundit largoi Sali Berishën nga grupi parlamentar i PD-së pas shpalljes ‘non grata’ nga SHBA-të. Menjëherë pas kësaj Berisha nisi turin e tij të ‘Foltores’ me anëtarësinë në të gjithë vendin, tur i cili kulmoi me Kuvendin e 11 dhjetorit dhe referendumin për shkarkimin e Bashës me 18 dhjetor të vitit që lamë pas. Sipas Komisionit të Rithemelimit, i ngritur për ristrukturimin e PD-së, Lulzim Basha është shkarkuar me mbi 44 mijë vota të anëtarëve të PD-së.

Ky i fundit e cilësoi procesin e shkarkimit të tij ilegjitim dhe të manipuluar, ndërsa theksoi se nuk do të largohet nga drejtimi i Partisë Demokratike duke akuzuar Berishën se do të përdorë partinë për mbrojtje personale.

Të tjera