Fokus

Banorët e tri fshatrave në Obiliq në hall me punimet e KEK-ut, komuna i drejtohet Kurtit e Aliut

Autori: Gazeta inFokus 11:30 | 20 June 2024

Komuna e Obiliqit përmes një letre i është drejtuar me urgjencë, Korporatës Energjetike të Kosovës, kryemnistrit, Albin Kurti dhe kryeparlamentarit, Glauk Konjufca.

Në këtë letër të siguruar nga Gazeta Infokus, komuna e Obiliqit alarmon për gjendjen e rëndë në tre fshatra, konkretisht në Siboc, Graboc dhe Shipitullë.

Krejt kjo për shkak të mbylljes së rrugës që lidh këto fshatra me qytetin për shkak të punimeve në minierë nga KEK-u, shkruan Gazeta Infokus.

-Advertisement-

 

 

Në letër përveç kësaj përmendet edhe problemi më shpronësimet që sipas tyre janë bërë në mënyrë selektive e që i kanë sjell banorëve probleme të mëdha sa i përket nevojzve bazike sic është qarkullimi.

 

 

Nga komuna kërkojnë ndërhyrje të mënjehershme në mënyrë që banorëve tu kthehen të drejtat elementare që janë shfytëzimi i pronës së tyre dhe rruga qarkulluese.

Po ashtu në letër merret shembull edhe rruga Mirash – KEK- – Plemetin që sipas tyre vazhdon të jetë e pakalueshme e që edhe aty ka nevojë për ndërhyrje të shpejtë.

Sipas tyre në mënyrë që të mos arrihet gjendja e njejtë, ministria e Infrastrukturës në krye me Liburn Aliun duhet të marrë veprimet e nevojshme.

Kësaj letre i është bashkangjitur edhe kërkesa dhe peticioni i banorëve të këtyre fshatrave.

 

Sot gjatë ditës banorët e Shipitullës kanë protestuar përballë qeverisë, duke kërkuar ndërhyrje të mënjehershme. Ata kanë akuzuar KEK-un se u ka marrë 95% të pronave duke u lënë vetëm 5% të shtëpive.

 

“Krejt dhe drejt nuk është kryeministër”, banorët e Shipitullës protesojnë për shpronësimet

 

 

 

 

 

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Prince Caffe pjesëmarrës në panairin “Gulfood Fair 2024” në Dubai

Të tjera