Lajme

Banorët e Mitrovicës në hall nga vërshimet, kërkojnë rregullimin e lumit Sitnica

Autori: Gazeta inFokus 23:50 | 03 September 2022

E kanë pothuajse në derë. Banorët e lagjes “2 korriku” në Mitrovicë të Jugut, tash e disa vite kanë probleme me lumin Sitnica.

Sa herë që ka reshje të shiut, ai del nga shtrati duke vërshuar dhjetëra shtëpi dhe duke rrezikuar dhjetëra të tjera.

E ata që përballen shpesh me këtë situatë, thonë se në raste të tilla nevojitet edhe ndihma nga zhytësit.

Bashkim Stolla i cili është përfaqësues i kësaj lagje thotë se këtë problematikë e kanë adresuar edhe tek presidentja Vjosa Osmani.

Por, ky nuk është problemi i vetëm që kanë këta qytetarë të cilët kryesisht i takojnë komunitetve rom, ashkali dhe egjiptian.

Sipas Izet Ademit, ata kanë problem edhe me shtyllat dhe vendosjen e njehsorëve të energjisë elektrike.

I gjithë ky problem e ka një arsye sipas Jeton Rrahmanit që kryeson Komitetitin për Komunitete në Komunën e Mitrovicës.

Televizioni ka tentuar të marrë një përgjigje nga drejtoria e Emergjencave në Komunën e Mitrovicës, por të njëjtit gjatë së shtunës kanë qenë të pa qasshëm.

Të tjera